Miért csökken az egyensúly idősebb korban? Egyensúlyjavító gyakorlatokkal

Idősebb korban sokkal gyakoribbak az elesések, mint fiatalabb korban. Ennek nem más az oka, mint az, hogy az egyensúlyérzékünk egyre korlátozottabb lesz. Ez a probléma már 40-50 éves korban elkezdődik, ami az életkor előrehaladtával csak tovább fokozódik. Ez a normális öregedési folyamat része. Nézzük is, hogy mi okozza az egyensúlyproblémákat, és mivel is erősíthetjük az egyensúlyérzékünket!

A belső fülünkben van egy úgynevezett vesztibuláris rendszer, amely segít az egyensúly-érzékelésben, a jó egyensúly kialakításában. Ez a rendszer szorosan kapcsolódik az agyhoz, amely üzenetet közvetít abban az esetben, ha például elesni készülünk. Ennek hatására utasítást küld a testnek, hogy intézkedéseket tegyen az esés megelőzése érdekében. Azonban ahogy öregszünk, ezeknek a vesztibuláris sejtjeinknek a száma egyre inkább csökken, ami hatással van arra, hogyan is tudjuk például az eleséseket korrigálni, megelőzni, kivédeni.

Az életkorral a látás, annak élessége is jelentősen megváltozik. Nemcsak az úgynevezett mélységérzékelés lesz másabb, hanem a kontrasztérzékenység is. Ez okozza a rossz éjszakai látást és a torz látást. Sok idősebb ember emiatt sem mer már éjszaka vezetni.

A vérnyomással is lehetnek problémák idősebb korban. A hirtelen pozícióváltás ugyanis hirtelen vérnyomáscsökkenést okozhat. Szédülés és ájulás is előfordulhat extrémebb esetben, ez pedig hatással lesz az egyensúlyra is.

Az egyensúlyt az is befolyásolja, hogy idősebb korban már nem olyan jók a reflexek, és a koordináció is lassul az életkor előrehaladtával.

Ahogy öregszünk, úgy csökken az izomtömeg és az erő, és elveszítjük a gyors reagálás képességét is.

Az egyensúlyra hatással vannak egyes gyógyszerek is, így jelentősen megnőhet az elesések kockázata.

Az egyensúlyért felelős testrendszereket az öregedés és a gyógyszerek mellékhatásai miatt bekövetkező fokozatos változások is befolyásolhatják. Az olyan betegségek és egészségi problémák, mint a stroke, az ízületi gyulladás, a Parkinson-kór, a szklerózis multiplex szintén megnövelik az egyensúly-érzékelés csökkenésének esélyeit.

Az egyensúlyt lehet fejleszteni különféle gyakorlatokkal és sporttal. A gyaloglás, a kerékpározás és a lépcsőzés erősíti az alsó végtagok izmait.

A rendszeres nyújtás segít a feszes izmok ellazításában, ami befolyásolhatja a testtartást és az egyensúlyt is.

A jóga erősíti és nyújtja a feszes izmokat, miközben segít a statikus és a dinamikus egyensúly fejlesztésében. A tai chi szintén segít az egyensúly javításában.

Néhány gyakorlat, módszer is a segítségünkre lehet az egyensúly javításában. Most ezek közül mutatunk be néhányat.

Az erős alsó testizmok lehetővé teszik, hogy stabilan mozogjunk. A gyaloglás, a kerékpározás, a túrázás, a guggolás, a lábemelés fejlesztik ezeket a kulcsfontosságú izomcsoportokat az egyensúly és a stabilitás érdekében.

A súlyváltó gyakorlatok is sokat segíthetnek. Helyezze a testsúlyát az egyik lábáról a másikra. Ez javítja a koordinációt és segíti az alkalmazkodást a mozgásváltozásokhoz.

Az egyenetlen felületeken, például a túraútvonalakon vagy a macskaköves utcákon való séta segít fejleszteni az egyensúlyi készségeket, és erősíti a kevésbé használt izmokat.

A kutatások szerint a jóga javítja az egyensúlyt, mégpedig úgy, hogy erősíti és nyújtja az izmokat, miközben fejleszti a stabilitást. A tai chi egy ősi kínai gyakorlat, amely segít a stabil testtartás kialakításában. Ez csökkentheti az idősebb emberek elesésének kockázatait.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed