Friss Hirek

Mikrobák is segítik a nyomozókat

Az ember szervezetében és a test felszínén élő mikrobáink száma háromszor több, mint a saját sejtjeinké, könnyen érthető, hogy ebből a tömegből elhagyunk minden esetben egy csomót, ha valamit megérintünk. 2001-ben, amikor a lépfene baktériumokkal töltött borítékokat küldözgették terroristák, a levelekből rendkívül nehéz volt bárminemű, a nyomozást segítő információkat kinyerni, mert még nem álltak rendelkezésre megfelelő törvényszéki vizsgálati módszerek. Azonban a technológiát ehhez ekkor kezdték el fejleszteni – számolt be a The Conversation.

Egy nemrégiben, a Genes folyóiratban publikált kutatási eredményben arról számoltak be egy nemzetközi kutatócsoport tagjai, hogy még hónapok elteltével is azonosítható valaki egy, a ruhaneműkön hagyott mikrobái alapján. Jól ismert, hogy az ember hajszálai, bőrsejtjei, testnedvei alapján ma már játszi könnyedséggel azonosítható valaki, az azonban kevésbé köztudott, hogy ugyanennyire egyedi a velünk élő mikrobaközösség is, és ez szintén azonosítási lehetőséget jelent.

A mikrobáinkat átadhatjuk bárminek és bárkinek, akit megérintünk.

A törvényszéki mikrobiológia, amely a 2000-es években kialakult tudományág, ezt a lehetőséget igyekszik kihasználni, és segíteni a nyomozók munkáját.

Bár eredetileg a biológiai terrorizmus ellen kezdték kifejleszteni, ma már egészen hétköznapi esetekben is használhatók a módszerei, például annak megállapítására, hogy valakinek a halálát természetes okokhoz lehet-e kötni, mikor és miért halt meg valaki, illetve azt is, hogy honnan jött, honnan származik.

Egy 2021-es kutatásból már kiderült, hogy a mikrobanyomokból akár egy hónapon át is épségben „kiolvasható” az, hogy ki érintett meg egy sima felületet (például üveget). Szintén képesek vagyunk ma már egy korábban elhunyt személy testéből vett és hosszú ideig lefagyasztott mintákban olyan mikrobákat azonosítani, amelyek a halál idejére vagy annak módjára nyújtanak információkat. Ez lehetővé teszi azt is, hogy régóta megoldatlan esetek rejtélyeire legyen esély választ találni, ha van megőrzött minta.

A legújabb kutatás során egy-egy bűntény helyszínén talált (és gyakran begyűjtött) ruhaneműkből vett mintákat vizsgálták, illetve végeztek kísérleteket ilyenekkel. Ezekből kiderült, hogy még fél év elteltével is azonosítani lehetett egy pólóban hagyott mikrobái alapján azt, aki viselte a pólót. Kiderült az is, hogy egyes baktériumok a viselt ruhaneműről képesek „átmászni” a szekrényben mellette tárolt, de nem viselt ruhára is.

Mivel a ruhaneműknek különösen fontos szerepük van a bűnügyek megoldásában, ezért igen jelentős előrelépés az, ha a bennük lévő mikrobák is segíthetik a nyomozók munkáját.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Mikrobák is segítik a nyomozókat first appeared on National Geographic.


Exit mobile version