Másfél millió éves, elefánt- és vízilócsontokból készült eszközökre bukkantak régészek Tanzániában. Amint a Nature folyóiratban megjelent tanulmányból kiderül, ezek a legősibb ember alkotta csonteszközök, amelyeket valaha felfedeztek..
A kutatók összesen 27 csonteszközt tártak fel, amelyek több mint egy millió évvel fajunk, a Homo sapiens megjelenése előtt készültek. Éppen akkoriban vette át a Homo erectus a kihaló Homo habilis helyét a térségben, így könnyen elképzelhető, hogy a csonteszközöket már ez a faj alkotta meg.
A jó állapotú, mintegy 40 centiméteres, hegyesre csiszolt csonteszközöket vélhetően kézi fejszeként használták elhullott állatok részeinek levágásához, tehát nem élő állatok levadászására szolgáltak.
Néhányon közülük a folyamatos megmunkálás jelei is láthatóak, vagyis a használat során alakíthatták a tárgyakat.
Az emberek ősei, az Australopithecusok már 3,3 millió évvel ezelőtt is készíthettek eszközöket kőből, a csontból alkotott tárgyak azonban csak jóval később jelentek meg. Korábban körülbelül 400 ezer évvel ezelőttre tették megjelenésüket, a mostani felfedezések azonban cáfolják ezt az elképzelést.
A most megtalált csonteszközöket hasonló eljárással készítették, mint ahogy például már a H. habilis is gyártotta a kőeszközeit. Vagyis a tárgyakat megalkotó faj képes volt egy korábban már ismert technikát egy másik anyagra alkalmazni, ami akkoriban óriási technológiai átállásnak számított.
The post Minden eddiginél korábbi csonteszközökre bukkantak first appeared on National Geographic.

