Friss Hirek

Mit jelent és hova vezethet, hogy Amerika kilép a WHO-ból?

Ahogy arra számítani lehetett, Donald Trump nem sokáig tétlenkedett beiktatása után, első intézkedései között, január 21-én – 2017 után ismét – felmondatta az Egyesült Államokkal a párizsi klímaegyezményt, emellett elrendelte országa kivonulását az Egészségügyi Világszervezetből (WHO).

Mindkét döntés történelmi jelentőségű, az utóbbi egyenesen példátlan, hamarosan az USA lehet az egyetlen nagyhatalom, amely nem tagja a 194 országot tömörítő szervezetnek.

A politikus lépése egyáltalán nem váratlan, hiszen legutóbbi hivatali ideje végén, 2020-ban már elindította ezt a folyamatot. Ám az akkori tervek meghiúsultak, miután utódja, Joe Biden a beiktatása után, 2021 januárjában visszavonta a kihátrálást.

Trump legutóbbi kampányában is ígéretet tett arra, hogy különböző indokok miatt megválasztása esetén újból meghozza a drasztikus döntést. Korábban többször beszélt arról – hol burkoltabban, hol nyíltabban –, hogy a WHO Kína zsebében van, és az NPR szerint az új intézkedések aláírására szervezett sajtóeseményen ismét kiemelte: az Egészségügyi Világszervezet „lehúzta” Amerikát.

Chip Somodevilla / Getty Images Donald Trump amerikai elnök beszél a koronavírus elleni munkacsoport tájékoztatóján a Fehér Házban 2020. április 8-án. Trump a tájékoztatón az Egészségügyi Világszervezet finanszírozásának visszatartását ígérte, azzal vádolva a szervezetet, hogy nem volt elég agresszív a járvány elleni küzdelemben.

Mit rendelt el Trump?

A Fehér Ház által közzétett rendeletben a régi-új elnök feleleveníti: már 2020-ban bejelentették a WHO-ból való kilépés szándékát. Az indoklás szerint az ügynökség

rosszul kezelte a Covid-19-világjárványt és más globális egészségügyi válságokat,
nem fogadta el sürgősen a szükséges reformokat, és képtelen volt függetlenül működni a tagállamok „nem megfelelő” politikai befolyásától,
emellett a WHO tisztességtelenül magas, aránytalan kifizetéseket követelt Amerikától.

Az 1,4 milliárd fős Kína lakossága 300 százalékkal nagyobb, mint az Egyesült Államoké, mégis közel 90 százalékkal kevesebbet fizet a WHO-nak

– olvasható a közleményben.

A Donald Trump vezette USA 2020 júliusában levélben értesítette az ENSZ-főtitkárt a kilépési szándékról. Trump most utódja – és elődje – visszavonó rendelkezéseit semmisítette meg, megnyitva az utat az előző ciklusa végén elindított folyamat előtt.

Az elnöki döntés értelmében a Nemzetbiztonsági Tanácson belül új igazgatóságok és mechanizmusok jönnek létre, hogy biztosítsák a közegészségügy védelmét és a biológiai biztonság megerősítését. Ezzel párhuzamosan megteszik az intézkedéseket annak érdekében, hogy az USA szüneteltesse a támogatásokat a WHO irányába, visszahívja a szervezettel együttműködő kormányzati személyzetet, valamint átvegye a WHO által korábban vállalt tevékenységekhez kapcsolódó partnereket.

Emellett a Fehér Ház illetékes irodájának azt is felül kell vizsgálnia, visszavonja-e az Egyesült Államok 2024. évi globális egészségügyi biztonsági stratégiáját. A döntés értelmében értesíteni kell az ENSZ főtitkárát és a további illetékeseket a kiválásról, a kilépés folyamatára pedig leállítják a WHO-val folytatott, pandémiákról és nemzetközi egészségügyi szabályokról szóló tárgyalásokat.

Súlyos következmények

Már a kiválás 2020-as terve is komoly aggodalmat okozott közegészségügyi körökben, a szakma pedig ezúttal is nyugtalanul figyeli a történéseket – nemcsak a tengerentúlon, hanem külföldön is. Többen súlyos stratégiai hibának nevezték a döntést.

The post Mit jelent és hova vezethet, hogy Amerika kilép a WHO-ból? first appeared on 24.hu.


Exit mobile version