Régebben nem volt ilyen nagy kultusza a bőrvédelemnek, azonban szerencsére mára már a fiatalok egyre tudatosabbak, és egyre inkább odafigyelnek a bőrük egészségére. Az UVA- és az UVB-veszélyt kiküszöbölendő nagyon lényeges, hogy nyáron csak mértékkel tartózkodjunk a napon, és akkor is minden esetben használjunk naptejet. Az arcunkat azonban egész évben védeni és óvni szükséges, hiszen a károsa hatású UV-sugarak minden évszakban veszélyt jelentenek a bőrre: nemcsak a bőrbetegségek, például a melanoma kockázatait fokozzák, de a bőr öregedését is jelentősen felgyorsítják. Sokan azonban fittyet hánynak az óvintézkedésekre, és előfordul, hogy leégnek a napon. Cikkünkben olyan tippeket, tanácsokat mutatunk be, amelyek hasznosak lehetnek napégéskor.
Az Aloe vera nagyszerű választás a napégés kezelésére. Kutatási eredmények szerint is nagyon hatékony lehet első és másodfokú égési sérülések és napégés esetén. Ezt a hatását annak köszönheti, hogy gyulladáscsökkentő tulajdonsággal bír. Az Aloe vera egyedülálló gyógyászati tulajdonságokkal rendelkezik. Talán nem véletlen, hogy az ájurvédában már évezredek óta használják ezt a remek gyógynövényt. Kenjük be a leégett bőrfelületet Aloe vera géllel. Hagyjuk a bőrünkön legalább 30 percig, majd mossuk le.
Egy másik remek gyógynövény a boszorkánymogyoró lehet. Amikor napégést szenvedünk, akkor a bőrben gyulladás alakul ki, és bőrpír is létrejöhet. Azonban a boszorkánymogyoró nagyon hatékony a gyulladás csökkentésében és bőrpír esetén. Hogyan használhatjuk? Készítsünk a gyógynövényből teát, várjuk meg, míg kicsit lehűl, majd áztassunk meg benne egy gézdarabot, és helyezzük a napégette bőrfelületre.
Gyulladt és napégette bőrre a zabpehelyfürdő is nagyon hatékony lehet. A zabpehely segít helyreállítani a bőr természetes védőrétegét, és nagyon jól hidratálja is a bőrt. Ez azért kulcsfontosságú, mivel a napégette bőr néhány napig fáj és húzódik, de aztán kiszárad és viszkethet is. Hámlás esetén is nagy hasznát vehetjük. Hogyan használjuk? Őröljünk porrá egy csészényi zabpelyhet, majd adjuk a fürdővizünkhöz.
A kókuszolaj is nagyon jó hidratáló előnyökkel rendelkezik. Megnyugtató hatása van a vörös, viszkető és száraz bőr számára. A kókuszolaj előnye, hogy a bőrben tartja a nedvességet, és nem hagyja azt kiszáradni. Azonban nem mindegy, hogy a leégést követően mikor is használjuk a kókuszolajat. Leégést követően várjunk 3-4 napot, míg a bőr gyulladt állapota megszűnik, és csak ezt követően használjuk a bőrünkre.
A szódabikarbóna szintén alkalmazható a gyulladás csökkentésére és a hámló bőr viszketésének enyhítésére. Tegyen néhány evőkanálnyi szódabikarbónát a fürdővizébe, hogy ezzel is enyhítse a hámló bőr okozta viszketést.
Csakúgy, mint a varázsmogyoró-teában, így a teafilterben is megtalálhatók a természetes tanninok és antioxidánsok, amelyek enyhítik a leégés tüneteit. Bármilyen teafiltert használhatunk, de a legjobb talán a zöldtea- és a kamillatea-filter. A fekete tea tartalmazza a legtöbb tannint, azonban a zöld tea a legjobb fájdalomcsillapító. Egy használt teafiltert alkalmazhat a leégett bőrfelület megnyugtatására.
Növényi olajokat is használhatunk leégésre. A levendulaolaj fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik. Számos módja van a levendulaolaj alkalmazásának. Belecsepegtethetünk belőle a fürdővizünkbe, de hideg borogatást is alkalmazhatunk a használatával.
A tejben elkevert kurkumapor is segíthet a leégés okozta kellemetlen tünetek enyhítésében. A tej csökkenti a napfoltok és a hiperpigmentáció kialakulását. A kurkuma enyhíti a bőrben kialakult gyulladást, hiszen gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. Keverjen össze 4 evőkanál tejet és egy teáskanál kurkumaport, majd ezt simítsa a bőrére. Hagyja hatni 20 percig, majd mossa le.