Friss Hirek

Modern tengerészgyalogosok teszteltek egy 3500 éves páncélt

Egy új tanulmány alapján nemcsak rituális, hanem tényleges harcászati funkciója is lehetett annak a mükénéi páncélruhának, amelyet az 1960-as években tártak fel – olvasható a Phys.org-on megjelent közleményben. A 3500 éves vértezet az egyik legrégebbi ismert európai páncélruha, a leletegyüttest Mükénétől néhány kilométerre, Dendra közelében találták meg.

Felfedezése óta vitatott, hogy szertartási vagy harcászati felszerelés volt-e, ami kulcskérdés a késő bronzkori hadviselés vizsgálata szempontjából. Andreasz Flourisz, a Thesszáliai Egyetem munkatársa és kollégái a közelmúltban a vértezet másolatával végeztek kísérleteket.

A kutatók 13 önkéntest toboroztak görög tengerészgyalogosok közül, majd felszerelték őket a dendrai páncél, illetve korabeli fegyverek másolatával.

Az alanyokat egy 11 órás bronzkori harci szimulációba vonták be, a mükénéi katonaság tipikus étrendjének, tevékenységeinek és manővereinek rekonstruálásához Homérosz Iliászának részleteit, valamint fiziológiai és környezeti bizonyítékokat használtak fel.

Az eredmények alapján a dendrai páncél nem korlátozta a harci képességeket, és viselése nem járt komoly megterheléssel. Ez arra utal, hogy a felszerelés tökéletesen alkalmas volt a harcra.

A szakértők egy szabadon hozzáférhető szoftvert is kifejlesztettek, hogy szimulált harci körülmények között is teszteljék a vértezetet. A csapat abban bízik, hogy a mükénéi harci technológia további vizsgálata újabb részleteket tár majd fel a késő bronzkor és a vaskor közötti átmenetről.

The post Modern tengerészgyalogosok teszteltek egy 3500 éves páncélt first appeared on National Geographic.


Exit mobile version