Minden esztendőben szertartásszerűen meglátogatom a Nyirád település határában található kopárosokat, molyhos tölgyesekkel tarkált domboldalakat. Teszem ezt nyárközepén szürkületben, alkonyatkor, hiszen ilyenkor már javában „pirregnek” a lappanytyúk (Caprimulgus europaeus).
Fák vízszintes ágain, vagy fenyők csúcsán csücsülve hallatják ezt a jellegzetes hangot, így jelzik költőterületük határait. Semmihez nem fogható élmény ez, illetve tavasszal a nászrepülő párok megfigyelése.
Fejér vármegye területén még az idős emberek bagolyföcske néven emlegetik, nem hiába, hiszen csapongó röpte a fecskére emlékeztet, és csak az éj leple alatt vadászik, akárcsak a baglyok. Veszprém vármegyében álmosfilkó és kecskefejő néven illeti a nép, utóbbi elnevezésének magyarázata roppant egyszerű.
Régen a nyájakat éjszaka is kint tartották, és ha a kecske és birkanyáj körül alkonyatkor megjelent a vadászó lappantyú, rovarokat szedegetett össze a levegőben a nyáj körül. Ha pásztor megfigyelte a vadászó madarat, rögtön feltűnhetett neki hatalmasra tátható csőre. Innen ered a népi neve, mondván a hatalmas „szája” rátapad a kecske emlőjére, és megfeji azt az éj leple alatt. (A mítosz elterjedt, és a madár tudományos neve is ehhez kötődik, capri = kecske, mulgus = fejés.)
Napjainkra szerencsére ez a hiedelem már eltűnt a köztudatból, madarunk teljes védelem alatt áll. A hatalmasra tátható csőr a repülő szúnyogok, lepkék és rovarok összeszedésére szolgál.
A nappalt a ligetes tölgyesekben töltik egy arra alkalmas vízszintes ágon ücsörögve.
Olyannyira beleolvadnak a környezetükbe, hogy akár egy mohás ágnak is vélhetnénk őket.
Szárnyra csak akkor kelnek, mikor szinte már megérintenénk őket. Színük jól elrejti őket, megpillantani nappal csak a véletlennek köszönhetően lehet.
A tojásokat a földre, a puszta talajra rakják valamely cserje oltalmában. Kizárólag két tojást tojnak, ezek színezete az avaréhoz hasonló.
Érdekessége a fajnak, hogy az egyik tojás mérete mindig kisebb. Az első költése, ha meghiúsul, pótköltésbe fog, azonban ekkor már csak egyetlen egy tojást rak.
A költési idő végeztével kóborol, ilyenkor akár nagyobb kertekben, parkokban is megjelenhet az ősz folyamán. Előfordult, hogy kutyasétáltatók lábai elől kel fel.
Későn vonul el hazánkból, még október első napjaiban is találkozhatunk vele. Téli szállása Afrika déli vidékein található.
Április elején, ha szürkületben figyelmesen hallgatózunk a nyirádi kopárosokon, betölti a tájat a lappantyúk pirregése a dombok között. Védett madár, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
The post Mohás ágnak nézhetjük éjszakai madarunkat first appeared on National Geographic.