A kormány kiigazító intézkedései is megjelenhetnek majd áttételesen a fogyasztói árakban. Ekkora lesz a friss inflációs adat.
Mi történt? A Központi Statisztikai Hivatal csütörtök reggel teszi közzé a júliusi inflációs adatokat. Az OTP előrejelzése és a Reuters konszenzusa szerint is 4 százalékra gyorsulhatott az áremelkedés üteme a júniusi 3,7 százalékról. A K&H 3,9 százalékos konszenzusról ír, ami szintén emelkedés lenne júniushoz képest.
Kontextus. Az OTP elemzői szerint a várható emelkedése mögött több tényező is meghúzódik.
Az iparcikkek és az élelmiszerek esetében inkább bázishatások állnak az emelkedés mögött, azonban az üzemanyagárak hó/hó alapon is emelkedhettek.
Júliustól emelkedett több postai szolgáltatás ára, így a mostani adatban már ennek a hatása is megjelenhet.
Ami a monetáris politika számára aggasztó, hogy az adószűrt maginfláció is emelkedhet az előző havi 4-ről 4,5 százalékra, jelzi előre a pénzintézet.
Hogan tovább? A viszonylag kedvezőbb adatok elsősorban a volatilis szezonális élelmiszereknek, illetve az üzemanyagárak régiós átlaghoz való közelítésének voltak köszönhetők az elmúlt hónapokban.
Ugyanakkor a tartósabb inflációs komponensek esetében már több hónapja megállt vagy drasztikusan lelassult a dezinfláció.
A kormány kiigazító intézkedései is megjelenhetnek majd áttételesen a fogyasztói árakban.
Mindezzel együtt a jegybanktól is óvatosabb kamatvágásokra számíthatunk a továbbiakban, idén már csak két csökkentéssel, amivel 6,25 százalékra csökkenhet 2024 végén az irányadó kamatszint.
The post Ne legyen kétségünk: ez fogja feljebb vinni az inflációt appeared first on Forbes.hu.