Friss Hirek

Nem sikerült megállapodni a műanyagszennyezés korlátozásáról

Megállapodás nélkül ért véget az ENSZ globális műanyagegyezményének ötödik tárgyalási fordulója a dél-koreai Puszan városában december 1-én – számol be az MTI. A több mint 170 ország képviselője több év előkészület után az utóbbi egy hétben megpróbált dűlőre jutni a kötelező, a szennyezés korlátozását segítő intézkedésekről. A puszani egyeztetéseket eredetileg a végső tárgyalási fordulónak szánták, mivel azonban nem született megállapodás, a megbeszéléseket jövőre folytatják.

„Nem értük el azt, amiért idejöttünk” – mondta Juan Carlos Monterrey Gómez, a panamai delegáció egyik tagja a tárgyalási fordulót lezáró beszédében. „A habozás halált jelent, a cselekvés viszont túlélést” – tette hozzá, kiemelve, hogy nem fogják feladni a küzdelmet, és tovább harcolnak a kötelező erejű globális műanyagegyezmény megvalósításáért.

A központi, eddig rendezetlen kérdés a műanyagtermelés korlátozása.

Egy több mint száz országból álló csoport, köztük Mexikó, Panama, Ruanda és az Európai Unió azt szorgalmazza, hogy szabjanak maximális felső határt a termelésnek. Több olajtermelő ország, köztük Szaúd-Arábia és Oroszország azonban ellenzi a termelési korlátokat, és fontosabbnak tartják, hogy az egyezmény a hatékony hulladékgazdálkodásra összpontosítson.

Az ENSZ környezetvédelmi közgyűlése, amelynek 175 ország a tagja, egyhangúlag szavazta meg Nairobiban, 2022 márciusában azt a kezdeményezést, hogy 2024-re jogilag kötelező érvényű szerződést készítenek a világot szennyező műanyaghulladékok minél nagyobb arányú felszámolására. A megállapodást már csaknem tíz éve készítik elő.

A világszervezet szerint évente mintegy 400 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, a mennyiség pedig évről évre növekvő tendenciát mutat.

The post Nem sikerült megállapodni a műanyagszennyezés korlátozásáról first appeared on National Geographic.


Exit mobile version