Fontos tisztázni, hogy az orrdugulást a nyálkahártya ödémás megvastagodása okozza, ami fizikai akadályt képez a légáramlásnak. Az orrüreg duzzanata és váladékozása miatt gyakorlatilag nem kapunk levegőt az orrunkon keresztül, hiszen a levegő szabad áramlása akadályozott. Legtöbb esetben nátha vagy influenza, esetleg allergia okozza az orrdugulást, de állhat a háttérben orrsövényferdülés, orrpolip, és kialakulásában szerepet játszhat akár a reflux vagy a stressz is.
Az orrdugulás rendkívül negatívan képes befolyásolni az életminőséget: nem tudunk miatta megfelelően aludni, hatással van arra, ahogyan eszünk, iszunk, de még arra is, ahogyan beszélünk. Ráadásul okozhat arc- és fejfájást is. Ha az orr bedugult, kénytelenek vagyunk szájon át lélegezni, ebben az esetben az orr nem tudja felmelegíteni és párásítani a levegőt, ami így a szájon át hidegen, porral és baktériumokkal együtt jut be a tüdőbe, emiatt pedig nő a fertőzés veszélye.
Az orrunknak nem csak a szaglásban van fontos szerepe. Az orrszőrökön fennakadnak a nagyobb szennyeződések, az orrnyálkahártya váladékában pedig a kisebb idegen anyagok is megtapadnak, majd a garat irányába távoznak. Ha viszont a szánkon át veszünk levegőt, az orrunk nem tud szűrőként funkcionálni, és elvész a melegítő és nedvesítő hatása is, ami miatt a légutakba tisztítatlan, hidegebb, szárazabb levegő jut be. Ilyenkor a torkunk kiszáradhat és védtelenné válik a különböző kórokozókkal szemben, ami újabb betegségek kialakulását eredményezheti.
Mi történhet, ha nem kezeljük az orrdugulást?
A megfázásos panaszok önmagukban nem súlyosak, ezért hajlamosak vagyunk nem is törődni velük. Pedig aki nem enyhíti hatékonyan a tüneteket, az gyakorlatilag utat nyit a vírusfertőzések bakteriális felülfertőződéseinek, amit sokkal nehezebb kezelni, mint egy szimpla orrdugulást. A felülfertőződés megjelenhet a légutakban, de az orr melléküregeiben is. Súlyos esetben csak fül-orr-gégész szakorvos, illetve erősebb gyógyszerek, gyakran antibiotikumok segíthetnek a panaszok mérséklésében.
Az elhanyagolt nátha vagy fel nem ismert allergia miatt az orrnyálkahártya tartós gyulladása jöhet létre. Orrmelléküreg-gyulladás és gégegyulladás szintén jelentkezhet a nem megfelelően kezelt nátha szövődményeként. Az orrdugulás negatív hatással lehet az alvásunkra is, ami gyengítheti az immunrendszerünket.
Hogyan enyhítsük az orrdugulást?
Enyhébb eseteknél a leggyorsabb és leghatékonyabb módszer a vény nélkül kapható orrspray-k alkalmazása, amelyek gyorsan és egyszerűen megszüntethetik a problémát. Csillapítja az orrdugulást, és enyhíti a szem és torok kiszáradását a lakás párásítása, a száraz levegő ugyanis irritálhatja az orrnyálkahártyát és növelheti az orrdugulás kockázatát. Az optimális páratartalom fenntartása (párásítóval, vagy egyszerűbb módszerrel, például vizes törölköző fűtőtestre helyezésével) segíthet enyhíteni a kellemetlen orrdugulást és megkönnyítheti a légzést.
Népszerű gyógymód a gőzölés, a meleg-nedves borogatás, de sokan esküsznek a forró zuhanyra vagy a sós vízzel történő orröblítésre. Utóbbihoz csak sós vízre és egy orröblítő készülékre lesz szükségünk, ami lehet neti-kanna vagy nyomóflakon is. Az orröblítés során az orrjáratokon átfolyatott sós víz segít eltávolítani a váladékot, az allergéneket és az irritáló anyagokat az orrból, ezzel enyhítve az orrdugulást és javítva az orr légáramlását.
Segíthet a szokásosnál több folyadék fogyasztása is, mivel a folyadék nem csupán hidratáltan tartja a szervezetet, de segít a nyálka feloldásában is.
Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz. Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.
The post Nemcsak kellemetlen, de veszélyes is: miért fontos enyhíteni az orrdugulást? first appeared on 24.hu.

