Azok után, hogy hétfő délután rohamtempóban összehívták másnap délelőttre a parlament Igazságügyi Bizottságát, hogy egy bizonyos választási-törvénymódosítást tárgyaljanak, a Bizottság fideszes többsége már el is fogadta a javaslatot, amely teljes egészében átrajzolná az eddig ismert választási körzeteket a 2026-os parlamenti választásra.
Mint írtuk, a javaslatot az utolsó pillanatokban benyújtó fideszes Pajtók Gábor az indoklásában igyekezett megnyugtatni mindenkit, hogy a tervezett módosítások azt szolgálják, hogy a választópolgárok könnyebben gyakorolhassák a szavazati jogukat. Hangsúlyozta továbbá, hogy a javaslatnak „nem az egyes pártok politikai szereplésvágyát kell kielégítenie”. Ez ugyanakkor kevéssé hatotta meg a kormány ellenzékét, amely egy emberként kiált választási csalást.
Gyurcsány Ferenc már hétfőn posztolt a témában, kiemelve, hogy hiába hívták össze a kormánypártok az Igazságügyi Bizottságot, a tárgyalandó törvényjavaslatot nem adták kézre, így sokáig azt sem tudhatták az ellenzéki képviselők, hogy az mit érint. „Lopnak, csalnak és hazudnak. Mint mindig” – írta a DK elnöke, amire a párt most úgy csatlakozott rá:
Felháborító, hogy mindenféle egyeztetés és szakmai előkészítés nélkül benyújtanak egy ilyen típusú javaslatot a parlamentben, és hogy 14 év választási vereség után Budapestet adminisztratív eszközökkel akarják megszerezni.
A DK közleményét jegyző Sebián-Petrovszki László kiemelte azt is, hogy az ipari méretű változtatások közepette pont azokhoz a körzetekhez nem nyúlnának hozzá a kormánypártok, amelyek esetében éppen indokolt lenne a változtatás – például Somogy vármegyében, amelynek egyes részein olyan mértékben lecsökkent a lélekszám, hogy új megoldásra lenne szükség.
Az MSZP részéről Kunhalmi Ágnes adott ki közleményt, akinek eddigi terepét szintén szétszedi a fővárosban az új rendelkezés, ahogy az Indexnek korábban fogalmazott: „Ma arra ébredtem, hogy hirtelen egyszerre négy körzet képviselője lettem”. A szocialisták korábbi társelnöke szerint a Fidesz és a KDNP
példátlan választási csalásra készülnek, mindezt nyilvánosan.
Szerinte a budapesti választókerületek átírásával megbüntetnék a fővárosi szavazókat, amiért nem a kormánypárt jelöltjeire szavaztak. Hozzátette, hogy a kerületek átrajzolásával választók sokaságát kezelik egyszerű statisztikai adatként, sakkbábúként, szégyennek tartja, hogy ilyenre egyáltalán sor kerülhet ma Magyarországon – olvasható a közleményében.
A Momentum részéről Bedő Dávid frakcióvezető posztolt a Facebookon. Ő azt emelte ki, hogy mindenféle szakmaiság nélkül vontak össze egyes területeket egy-egy körzetbe, ennek oka szerinte az, hogy a kormánynál
félnek a valódi rendszerváltástól, ezért megint egypárti módosítással változtatják úgy a szabályokat, hogy az nekik előnyös legyen. Mindez egyetlen célt szolgál: 2026-ban több esélye legyen a Fidesznek megtartani a hatalmát.
A Mi Hazánk is reagált, részükről Apáti István adott ki közleményt, rögzítve, hogy a pártja nem támogatja a módosítást, mert ők a következetes, arányos, igazságos választási rendszerben hisznek.
Sohasem támogatta őket a magyar emberek kétharmada, mindig a torz választási szabályok pumpálták fel a mandátumaik számát. Ahogy kellő felhatalmazást kapunk a magyar emberektől, úgy azonnal változtatunk ezen az igazságtalan helyzeten
– jelentette ki.
A parlamenten kívüli, ám messze legnagyobb támogatottsággal bíró Tisza Párt részéről Magyar Péter reagált, és a kormánypártok mellett a parlamenti ellenzéknek is nekiment. Kedd reggeli bejegyzésében úgy fogalmazott: „a Fidesz hatalma megtartása érdekében teljesen átrajzolná a választási körzeteket, és hogy bent tartsa az Országgyűlésben a számára fontos ellenzéki pártokat, a bejutási küszöböt is lejjebb szállítaná”.
Hogy miként rajzolná át a Fidesz a választási térképet, és milyen további apró, de fontos módosításokat foglaltak még bele a tervezetbe, arról itt írtunk részletesen.
The post Nyílt választási csalás, hatalomféltés, bosszú – a parlamenti ellenzék reakciója a választókerületek átrajzolására first appeared on 24.hu.