Ritka, az i. e. 135 és 126 közötti Hasmoneus-korból származó ezüstérmékre bukkantak izraeli Horvat Ashunban – számol be a Heritage Daily. A Hasmoneus-dinasztiát i. e. 141-ben alapította Szimón Thasszi, a dinasztia Júdeát és a környező területeket uralta a második templom korának hellenisztikus periódusában.
Az érméket 2017-ben fedezték fel egy sziklahasadékban, de csak a közelmúltban mutatták be. Az Izraeli Régészeti Hatóság szerint a kincs ezüstsékelekből és félsékelekből áll, amelyeken a hellenisztikus Szeleukida Birodalom két királyának, VII. Antiokhosznak (i. e. 148-141) és II. Démétriosz Nikatórnak (i. e. 160-125) a portréja látható.
A szakértők azt feltételezik, hogy a pénzek egy birtokon élő személy megtakarításai voltak, a kincset pedig megőrzés céljával rejtették el.
Izgalmas belegondolni, hogy ez az érmeegyüttes több mint kétezer évet várt, amíg felfedeztük
– mondta Abraham Tendler, az ásatás vezetője.
A csapat több, hasmoneusok által vert bronzérmét is megtalált, emellett olyan leletek is előkerültek, amelyek alapján a helyi birtok az első, a Római Birodalom elleni zsidó felkeléshez is kötődött. A maradványok arról uralkodnak, hogy a helyi épületeket kőfallal erősítették meg, ami szintén a lázadás időszakára utal.
The post Ókori ezüstkincset rejtett egy sziklában lévő hasadék first appeared on National Geographic.