Ősi gyermeksírokat találtak

Egy, feltehetően 7600 éves gyermekcsontvázat és csecsemők számára készített ezüstgyűrűt találtak a délkelet-törökországi Domuztepe Höyükben – számol be az Arkeonews. A nagyjából 20 hektáron elterülő helyszín már i. e. 6400 körül lakott volt, majd mintegy ezer évvel később elhagyták.

A periódus kulcsfontosságú időszak volt a közel-keleti komplex társadalmak fejlődésében. Domuztepe Höyük az egyik legnagyobb, ebből az korszakból ismert lelőhely.

A régészeti ásatásokat Halil Tekin, a Hacettepe Egyetem munkatársa vezeti. A szakértők idén egy gyermekcsontvázat fedeztek fel, a lelet pontos korát a DNS-vizsgálatok és szénizotópos elemzések után fogják tudni pontosan meghatározni. Ugyanezen rétegben került elő az ezüstgyűrű.

Tekin szerint az érintett területen néhány nappal korábban két további csontvázat találtak, az egyik egy csecsemőtől, a másik pedig egy 6-7 éves gyermektől származik. A sírok egy kulcslyuk formájú struktúra körül feküdtek.

„Tulajdonképpen számítottunk erre a nyughelyre, mert a keleti oldalon egy tűzhely maradványait találtuk meg. Ez amolyan szabály a régészetben: a kőkortól a kései korszakokig, ha tűzhelyet fedezünk fel, megnő az esélye, hogy a házon belül vagy kívül baba- vagy gyermeksír van” – mondta a kutató.

The post Ősi gyermeksírokat találtak first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed