Friss Hirek

Ritka madárfiókák keltek ki az Alföldön

Már fiókáikat nevelik a rétisasok az Alföldön. A Körös-Maros Nemzeti Park beszámolója szerint az igazgatóság területén összesen nyolc fészekben nevelkednek rétisas-fiókák.

A rétisas a legkorábban költésbe kezdő ragadozómadár-fajunk. Rendszerint már decemberben elkezdi a fészek építését, tatarozását. Általában január végén, február elején kezdenek költésébe a párok. Víz közelében költ, tengerpartokon, tavak és folyók közelében. Nálunk a folyók mentén lévő galériaerdők és idős tölgyesek fészkelője.

Fészekaljuk leggyakrabban két tojásból áll, ritkán három, de előfordul az egytojásos is. A fiókák 40 nap kotlást követően kelnek ki, majd párhetes korukig nem hagyják őket egyedül a szülők. Három hónapig maradnak a fészekben, május végén-június elején repülnek ki. A nyári időszakban a családok együtt maradnak, sokszor a fészek közelében éjszakáznak.

A rétisas (Haliaeetus albicilla) a legnagyobb európai sas.

Testtömege meghaladhatja az 5 kilogrammot, szárnyfesztávolsága a 2,5 métert is megközelítheti.

Táplálékában a vízimadarak, kisemlősök és halak dominálnak, de akár nagy halakat, vadludakat is elejthet és jelentős a dögfogyasztása is.

Magyarországon kisszámú fészkelő, 310-340 párról tudunk országszerte. Állománya élőhelyeinek elvesztése és a mérgezések miatt az 1970-es években kritikus pontot ért el, de példányszáma azóta növekszik hazánkban. Ennek ellenére továbbra is fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1 millió forint.

Állományát fészkelő- és táplálkozó területeinek zavarása, valamint megszűnése veszélyezteti leginkább. Emellett – akár legtöbb nagytestű madár esetében – nagyon gyakori az áramütés miatti pusztulás, de az is előfordul, hogy megmérgezik vagy lelövik őket.

The post Ritka madárfiókák keltek ki az Alföldön first appeared on National Geographic.

Loading RSS Feed

Loading RSS Feed
Exit mobile version