A denevérek nem túl nagy állatok, ebből könnyen kikövetkeztethetjük, hogy nem könnyű olyan eszközöket készíteni sem, amelyekkel repülés közben vizsgálhatók. A német Max Planck Állati Viselkedéskutató Intézet számolt be arról a kutatásról, amelyben ezt mégis megtették.
A kutatók célja az volt, hogy felmérhessék a denevérek energiafelhasználását a nap és az év különböző időszakai során. Ebből az is kiszámítható, hogy mennyi élelemre van szükségük egyes időszakokban, évszakokban a rovarevő jótevőinknek. Így azután arra is fény derülhet, hogy vajon a jövőbeli klíma miként hat rájuk.
A kutatók egy mindössze 0,8 grammos eszközt tudtak a denevérekre applikálni, e műszer a szívdobbanásokat rádióhullámok segítségével közvetítette a néhány száz méteren belül elhelyezett vevőegységnek. Ez nappal könnyű volt, mert ekkor a denevérek pihennek. Éjjel, amikor a denevér vadászik és több kilométert is repül rövid idő alatt, ez már nehéz lett volna, ezért egy kisrepülőn követték a kutatók az állatokat vadászat közben.
900-as pulzus, 2500 szúnyog
A mérésekből kiderült, hogy a most vizsgált, nálunk is igen gyakori rőt koraidenevér (Nyctalus noctula) képes néhány perc alatt elképesztően felgyorsítani a szívverését. Míg a pihenőjük során percenként csupán 6 szívverést mértek, repülés közben az akár a 900-at is elérheti.
A mérésekből az is kiderült, hogy a hím rőt koraidenevér 40 százalékkal több energiát használ el nyáron, mint tavasszal. Ennek az az oka, hogy a tavaszi időszakban a nappali pihenőkor még olyasmi állapotba kerülnek, mint a téli álom idején, nyáron azonban nem alkalmazzák ezt a típusú, csökkent energiaigényű pihenést.
Ahhoz, hogy a nagyobb energiaigényt kielégítsék, a denevérek nyáron kétszer többet vadásznak. Egyetlen éjszaka 2500 szúnyog (illetve ennek megfelelő egyéb rovar) kell ahhoz, hogy a hím rőt koraidenevér megfelelő energiához jusson. A nappali időszakban a nyári éber pihenő során viszont a spermatermelésbe fektetnek be, hogy a kora őszi szaporodási időszakra kellően felkészüljenek.
The post Röptében mérték meg a denevér szívverését first appeared on National Geographic.