Friss Hirek

„Sajnálom, hogy tévedtem a csávóval kapcsolatban” – Trump-ellenes republikánusból lehet Trump alelnöke

A szombati merényletkísérlet után hétfőn jelent meg először a nyilvánosság előtt Donald Trump exelnök és jelenlegi elnökjelölt egy látványos kötéssel a jobb fülén. Hatalmas ováció fogadta Milwaukee-ban, ahol hivatalosan is megválasztotta a republikánus nemzeti konvenció a novemberi választás jelöltjének, és ahol ezt megelőzően bejelentette, hogy az ohiói szenátor, J. D. Vance lesz a „running mate-je”, vagyis – amennyiben sikerül nyernie az elnökválasztáson – 40 évesen ő lehet az Egyesült Államok történetének harmadik legfiatalabb alelnöke.

De kicsoda Vance?

Pontosan tudom, hogy semmi különöset nem értem el az életemben. Főleg nem olyasmit, ami megérné egy vadidegennek, hogy pénzt adjon ki egy rólam szóló könyvért. A legkirályabb dolog, amit eddig letettem az asztalra – legalábbis papíron –, egy jogi diploma a Yale-ről: olyasmi, amit a tizenhárom éves J. D. Vance röhejes baromságnak tartott volna. (…) Nem lett belőlem szenátor, kormányzó, sem visszavonult államtitkár. Nem indítottam több milliárd dolláros vállalkozást vagy világjobbító nonprofit céget. Van egy rendes munkám, boldog házasságban élek egy komfortos otthonban és két kutyával.

James David Vance, akkor még James Donald Bowmanként az ohiói Middletownban született 1984-ben. Szülei, Donald Bowman és Bev Vance még csecsemőkorában elváltak, később megkapta nevelőapja vezetéknevét, a Hamelt, az apai Donald név pedig Davidre változott, hogy azért a JD becenév megmaradhasson. Később mostohaapjától is elvált az anyja, aki mindeközben folyamatosan drogproblémákkal küzdött, Vance-t tulajdonképpen – egyébként demokrata – anyai nagyszülei (ahogy ő hívta őket: Mamó és Papó) nevelték fel, ami „kérdés nélkül a legjobb dolog, ami valaha történt velem.”

Tengerészgyalogosként Irakban is szolgált, majd elvégezte az ohiói állami egyetemet, ezután a Yale Egyetem jogi iskoláját (ide járt többek között Trump korábbi kihívója, Hillary Clinton, annak exelnök férje, Bill Clinton, de számtalan jelenlegi és korábbi alkotmánybíró, főügyész, törvényhozó is).

Iskolái elvégzése után a Szilikon-völgyben kockázatitőke-befektetőként dolgozott, rövid ideig igazgatója volt az Elon Muskkal Trumpot támogató, PayPal-alapító, meglehetősen megosztó milliárdos, Peter Thiel egyik cégének, a Mithrilnek. Vance a Yale-en hallgatta Thiel előadásait, ezeket nevezi az itteni „legfontosabb pillanatainak”. 2019-ben Vance saját befektetési vállalatot alapított, a Naryát. A nevet J. R. R. Tolkien A Gyűrűk Ura című könyvéből vette, az egyik Tünde-gyűrű neve, amely egy, a valóságban nem létező ritka fémből, mithrilből készült.

Vance hírnevét a Trump első megválasztásának évében, 2016-ban megjelent Vidéki ​ballada az amerikai álomról (Hillbilly Elegy) című memoárjának köszönheti. A munkásosztály kilátástalanságáról, a vidéki szegénységről, erőszakról, függőségekről, az amerikai álom elérhetetlenségéről szóló könyvben Vance saját családját állítja példaként. Próbálta megértetni az olvasókkal, mi adja a New York-i üzletember vonzerejét a „sokak által nem látott” amerikai munkásosztály, a vidéki fehér szavazók körében, akik végül hozzá is segítették Trumpot az elnökké váláshoz.

Drew Angerer / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP J. D. Vance, az Ohio állambeli republikánus szenátorjelölt beszél a Donald Trump korábbi elnök által rendezett gyűlésen 2022. április 23-án, az ohiói Delaware-ben.

Legalábbis ez a leginkább elterjedt vélemény a könyvről. A fentebb idézett mondatokkal kezdődő regényben Vance azzal érvel, hogy a fehér munkásosztály hanyatlása kevésbé az ipari termelés visszaesésének következménye, inkább társadalmi okai vannak. Leginkább az, hogy az emberek úgy érzik: nem ők irányítják az életüket, ugyanakkor emiatt nem saját magukat, hanem mindenki mást hibáztatnak.

A kötetet a sajtó – köztük a Washington Post, a New York Times (ennek bestsellerlistájára is felkerült) – kedvelte, de a történészek, illetve a jobb- és a baloldali elemzők kritikusan értekeztek róla.

Alig több mint a jóléti támogatásokkal visszaélőkről szóló mítoszok listázása a fehér munkásosztály ábécéskönyveként újracsomagolva

– írta például a progresszív New Republic.

2020 novemberében – egy héttel a Trump által elveszített elnökválasztás után – jelent meg a Netflixen a könyvből készült, Ron Howard (Egy csodálatos elme, Hajsza a győzelemért, A Da-Vinchi-kód) rendezte szirupos film (Vidéki ​ballada az amerikai álomról) Amy Adams és Glenn Close főszereplésével. A filmről megjelent negatív kritikák hatására Vance-nél elszakadt a cérna, és teljesen elfordult a liberális elittől, állítják korábbi barátai.

Pedig Vance a „vidéki ​balladájában” így fogalmaz a politikai nézeteiről:

Lehet, hogy minden politikus szélhámos, de ha voltak kivételek, akkor kétségtelenül Franklin Delano Roosevelt New Deal koalíciójának tagjai voltak azok.

Vagyis demokraták.

Az egykori J. D. és a jelenlegi J. D. közötti összekötő kapocs a harag

– nyilatkozta a Voxnak egyik korábbi egyetemi barátja, Georgia demokrata szenátora, Josh McLaurin.

Valójában a regénye ismertette össze Vance-t a Trump családdal is: Donald Trump Jr. például nagyon szerette a könyvet, sőt, személyesen is megismerte az Ohióban éppen politikai karrierbe kezdő fiatalembert.

Vance ugyanis 2016 végén visszatért szülőföldjére, Ohióba, hogy egy kábítószer-ellenes, hátrányos helyzetű gyerekeket segítő jótékonysági szervezetet indítson, amit két évvel később bezárt (sokan azzal vádolták, hogy ezt valójában csak a politikai karrierje elindításához gründolta). Közben járta az országot előadóként, főleg republikánus eseményeken mesélt a személyes sorsáról, leginkább édesanyja drogfüggőségéről, valamint arról, mindez miként hatott a saját életére.

Fellépésein gyakran hangoztatta, milyen lépéseket tenne az ország rendbetételéért, és mikor a nyugdíjba vonuló republikánus szenátor, Rob Portman széke megüresedett 2021-ben Ohióban, úgy döntött, megpróbálja az elveit a gyakorlatban is kivitelezni.

Trump támogatta Vance akkori kampányát, aki így megnyerte a republikánus előválasztást, majd végül a szenátorválasztást is (Thiel a kampányra 10 millió dollárt adományozott neki).

Elfogadás

Ma már Trumpnak és Vance-nek kifejezetten szoros a kapcsolata, az elmúlt években gyakran beszélgettek telefonon. Az exelnök odavan Vance szakálláért is, egy alkalommal például azt mondta róla:

úgy néz ki, mint a fiatal Abraham Lincoln.

Chip Somodevilla / Getty Images Breanna Bird iowai főügyésznő megjelenik a színpadon, miközben J. D. Vance amerikai szenátort (R-OH) jelölik az alelnöki tisztségre a republikánus nemzeti konvenció első napján, 2024. július 15-én a wisconsini Milwaukee-ban.

A mostani jó kapcsolatuk azért pikáns, mert 2016-ban Vance még a republikánusok „never Trump” csapatába tartozott, azok közé, akik meg akarták akadályozni, hogy Trump legyen az elnökjelöltjük. Akkoriban azt mondta Trumpról, hogy

Istenem, mekkora egy idióta,

kártékony” és „alkalmatlan” az elnöki pozícióra. „A tömegek drogja”, az emberek jól érzik magukat Trumptól, de nem jelent megoldást a problémáikra, Amerika növekvő kulturális és társadalmi válságára, a leszokás pedig kemény lesz róla – írta az Atlanticen 2016 nyarán.

Amerika Hitlere lehet

„a cinikus seggfejből” – írta ugyanebben az évben az egyetemi csoporttárs McLaurinnek egy privát üzenetben. Vance akkor végül a független jelölt Evan McMullinra szavazott az elnökválasztáson, bár gondolkozott azon is, hogy befogja az orrát, és behúzza Hillary Clintonra az X-et (esetleg a kutyája nevét írja a lapra, ő is „ugyanolyan jó lenne”).

Amikor 2021-ben először találkozott a volt elnökkel, Vance már másképp gondolkodott: visszavonta a korábbi megszólalásait arra hivatkozva, hogy „hülye volt”, és Trump elnökként elért eredményei végül meggyőzték őt. Tovább erősítették az új hitét a liberálisok Trumpra adott dühös reakciói is – mondta.

„Sajnálom, hogy tévedtem a csávóval kapcsolatban. Szerintem jó elnök volt, szerintem sok jó döntést hozott az emberek érdekében, és azt hiszem, sok balhét is bevállalt” – mondta Vance Trumpról néhány nappal a szenátori kampányának elindulása után, majd hozzátette:

Ő életem legjobb elnöke.

Kritikusai szerint viszont csupán annyi történt, hogy „árulóvá”, „oppurtunistává” vált, meghallotta az idők szavát, vagyis azt, hogy republikánus politikusként Trump mellett könnyebb érvényesülni.

Vance pálfordulását a republikánusok korábbi elnökjelöltje, Mitt Romney egyenesen visszataszítónak találta.

Nem tudok olyan embert, akit kevésbé tisztelnék, mint J. D. Vance-t

fogalmazott a jelenleg utahi szenátor 2022-ben, mikor Vance az amerikai felsőházi helyért versengett. Hozzátette: nem szeretne egy vacsorán mellette ülni. Romney felidézte, hogy Vance-ben kezdetben egy okos fiatalembert ismert meg, akit nem mérgezett meg a trumpizmus, majd a hatalomvágy miatt egyik napról a másikra radikálisan megváltozott. Romney azon merengett, bárcsak megragadhatta volna Vance vállát, és rákiálthatott volna: „Nem éri meg! Nem attól leszel híres és hatalmas, mert az Egyesült Államok szenátorává válsz. Ilyen olcsón eladod magad?”

Mint korábban jeleztük, Trump támogatta Vance szenátorrá választását, bár a kampánya végén elég furcsán nyilatkozott róla:

J. D. megcsókolja a seggemet, annyira akarja a támogatásomat.

Vance korábbi kijelentéseiről azonban innentől kezdve már egyikőjük sem beszélt, fátylat borítottak a múltra.

Vance 2022-ben a szavazatok 53 százalékát megszerezve vált szenátorrá, bár a hatszázalékos különbség a demokrata kihívójával szemben elég gyenge eredmény volt a republikánusok más államokban elért győzelmeihez képest.

A megvadult Vance

Szenátorrá választása után Vance Washingtonban Trump egyik legvadabb védelmezőjévé, a konzervatívok egyik meghatározó hangjává vált, zászlóvivője lett a New Right mozgalomnak – annak a laza csoportosulásnak, amelynek a fiatal tagjai a Republikánus Pártot még populistább, nacionalistább, kulturálisan konzervatívabb irányba terelnék.

Vance az elmúlt két évben számos provokatív kijelentést tett, például közölte, hogy az őslakosok napja augusztus 9-én egy „álünnep”, vagy szerinte Biden idézte elő az opioid-válságot, hogy „megbüntesse azokat, akik nem rá szavaztak.”

Vance a szenátori kampánya alatt támogatta, hogy a terhesség 15. hete után már ne lehessen abortuszt igényelni, később azonban ezen enyhített, miután az ohiói szavazók 2023-ban komoly többséggel megszavazták, hogy az abortuszhoz való jog kerüljön be az állam alkotmányába. Igaz azóta is csak a nemi erőszak, a vérfertőzés, illetve az anya életének veszélyeztetése jelenthetne nála kivételt, éppúgy, mint Trumpnál.

Vance a Yale-en ismerkedett meg későbbi feleségével, három gyermekének anyjával, az indiai származású Usha Chilukuri Vance-szel, 2014-s esküvőjüknek volt külön hindu szertartása is. Chilukuri Vance az alap- és a jogi diplomáját is a Yale-en szerezte, dolgozott a Legfelsőbb Bíróságon, majd egy neves ügyvédi iroda, a Munger, Tolles and Olson alkalmazottja lett, amit Vance alelnöki indulásának bejelentésével egy időben most elhagyott. Bár konzervatív tisztségviselők foglalkoztatták, kollégái „liberálisnak vagy mérsékeltnek” írták le. Chilukuri Vance is kritizálta 2016 tájékán Trump rasszista nyelvezetét.

Scott Olson / Getty Images J. D. Vance amerikai szenátor és felesége, Usha Chilukuri Vance a Fiserv Forumban 2024. július 15-én.

Az alelnökjelölt egyébként csak 2019-ben keresztelkedett meg katolikusként, akkoriban ezt azzal magyarázta, hogy Thielen keresztül megismerkedett annak korábbi Stanford egyetemi oktatójának, a francia filozófus René Girard-nak az írásaival.

Bűnbakkeresés, mint a konfliktusok feloldása

Girard dolgozta ki a mimetikus vágyelméletet. Eszerint a konfliktusokat nem a különbözések, hanem az azonosságok okozzák: az emberek mások vágyait veszik át, azt akarják, amit a másik, ez pedig versengéshez, majd erőszakhoz vezet. Végül egy kívülálló bűnbakká tételével szüntetik meg a konfliktusukat. A filozófus a Biblia nagy jelentőségét abban látta, hogy leleplezte a bűnbakképzés mechanizmusát, és Jézus példájával bemutatta, hogy a mimetikus vágyakozás eredménye pozitív is lehet. Thielen – és Vance-en – kívül Girard olyan neves írókra is nagy hatással volt, mint J. M. Coetzee vagy Milan Kundera.

Manapság a neoreakcionista, monarchista Curtis Yarvin, a posztliberális, amerikai rendszerváltást sürgető Patrick Deneen és a ma már Magyarországon is élő Rod Dreher (Orbán Viktor tavaly nyári olvasmánylistáján szereplő Szent Benedek válaszútján című kötetéről itt és itt írtunk) van a legnagyobb hatással rá. Dreher egy alkalommal arról írt, a magyar miniszterelnök azt mondta neki: Oroszország nyeri a háborút és kilépne az EU-ból, aztán visszakozott, hogy nem hangsúlyozta ki, a miniszterelnök csak viccelt az utóbbival. Dreher hívta Budapestre Tucker Carlsont is, aki komoly támogatója Vance-nak, egy alkalommal például azt mondta róla:

Messze ő a legokosabb és legalaposabb szenátor, akivel valaha találkoztam

Hasonló véleménnyel van az alelnökjelöltről a jobboldali elhajlással nem vádolható Vox hírszerkesztője, Sean Collins is.

Vance egy podcastben 2022-ben Yarvin véleményét osztotta, mely szerint Amerika ma Julius Caesar diktatúráját megelőző római köztársaság végének korát éli.

Ha tenni akarunk ellene, akkor eléggé el kell vadulnunk, és elég messzire kell mennünk, olyan irányokba, amelyek sok konzervatívnak jelenleg kényelmetlenek.

Mi várható tőle?

Joe Biden hétfőn azt mondta Vance-ről:

Ő Trump klónja.

Vance a 2020-as választásokkal kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy azt „ellopták Trumptól”, Mike Pence Trump akkori alelnökével szemben ő nem szentesítette volna azonnal a választás eredményét, mert Trumpnak „nagyon is jogos volta panasza”. Érdekes párhuzam, hogy míg Pence ekkor került ki Trump szűk köréből, Vance eszmeileg ekkor került hozzá közelebb.

Szerinte a Trumppal szembeni kenőpénzes bírósági eljárás, amelyben az esküdtszék bűnösnek találta a volt elnököt, „veszélyezteti az amerikai demokráciát”.

Az utóbbi napokban pedig odáig ment, hogy a hétvégi merényletkísérletért Biden kampányát tette felelőssé.

A potenciális alelnökjelöltek kiválasztásánál az volt az előnye Vance-nek, hogy – szemben a két elnökjelölttel – fiatal, jó a vitakészsége, és világosan meg tudja fogalmazni Trump vízióit, így külpolitikailag az amerikai elsőbbségét jelentő („America First”) világnézetet, de hasonlóan vélekednek

a kereskedelemről (a kínai termékekre extravámot vetne ki),
a bevándorlásról (a papírokkal nem rendelkezőket kitoloncolná, és tovább építené a falat a déli határon),
a klímavédelemről (nem igazán szükséges).

Továbbá Vance segíthet Trumpnak megnyerni olyan billegő államokat, mint Michigan és Wisconsin, amelyek az ohióihoz hasonló demográfiai és gazdasági helyzetűek, és ahol az emberek hasonló elveket vallanak.

A szavak szintjén túl eddigi másfél éves szenátori munkájából kiderült: betiltaná,

hogy szövetségi szinten előírás lehessen még egyszer az arcmaszk használata,
a hátrányos helyzetűeknek szóló könnyítéseket a felsőoktatásban,
a transznemű gyerekek nemet megerősítő nevelését,
és ellene van annak a demokrata törekvésnek, ami megkönnyítené a munkások szakszervezetekbe való tömörülését.

Ugyanakkor előfordult az is, hogy kétpárti megoldásokat támogatott szenátorként:

Ohio másik szenátorával, a demokrata Sherrod Brownnal együtt javasolta a vasút biztonságáról szóló törvénytervezetet, miután kisiklott egy vonat az állam egyik településén,
a korábban a demokrata elnökjelöltségért versengő Elisabeth Warren szenátorral a csődbe ment bankok vezéreinek komolyabb megbüntetését akarták elérni,
javasolta a Nagy Tavak helyreállítására szánt pénzek megnövelését,
támogatta azt a kétpárti javaslatot is, amely a munkavállalókat és családjaikat segítené.

Előbbi kettő volt a jelentősebb indítvány, végül egyik sem jutott el a szenátusi szavazásig.

JEFF KOWALSKY / AFP J. D. Vance amerikai szenátor beszédet mond 2024. június 16-án a Michigan állambeli Detroitban, a Huntington Place-ben.

Egy műsorban azt is kifejtette 2021-ben, hogy „minden középszintű bürokratát ki kell rúgni” a kormányból, és „a mi embereinkkel kicserélni őket”. Ha ezt megakadályozná a bíróság, azt simán figyelmen kívül kéne hagynia Trumpnak.

Ehhez egy 1832-es esetet hozott fel példaként, mikor Andrew Jackson elnök nem vette figyelembe a Legfelsőbb Bíróság döntését, miszerint a kormánynak tiszteletben kell tartania az őslakosok tulajdonhoz való jogát, ami végül egy 60 ezer áldozattal járó pogromhoz vezetett.

Vance szerinte az állam annyira korrupt, hogy radikális, tekintélyelvű megoldásokat lehet csak alkalmazni, az elnök pedig a jog felett áll.

Orbán Viktornak is nagy tisztelője, az egyetemek alapítványi kiszervezésével kapcsolatban például úgy fogalmazott, „olyan okos döntéseket hozott ott, amelyekből tanulhatunk az Egyesült Államokban”. „Észszerű politikai megoldást” talált arra a problémára, hogy újra az adófizetők kezébe kerüljön a felsőoktatás. Védelmébe vette a magyar miniszterelnököt a Kína-politikája miatt is, szerinte Magyarország csak azért közeledik Kínához, mert USA nem hoz okos döntéseket, nem termel eleget, és ezzel Peking karjaiba taszítja a többi államot.

Noha Tajvannal kapcsolatban kétértelműen nyilatkozik, Izraelt egyértelműen támogatja a háborújában. Ugyanakkor az egyik leghangosabb kritikusa Ukrajna támogatásának. Szerinte Washington érdeke az lenne, ha Ukrajna bizonyos területeiről lemondana, hogy vége legyen a háborúnak, mert akkor az USA végre Kínára koncentrálhatna. 2022-ben úgy nyilatkozott:

Őszinte leszek, nem igazán érdekel, mi történik Ukrajnával

A jelenleg börtönben ülő Steve Bannon szerint Vance egy alkalommal még az elnökségért fog versengeni. Vance maga az elnökség kérdéséről azt mondta:

Trumpnak legfeljebb négy éve lehet még a Fehér Házban, nagy kérdés, hogy mi következik utána.

Kapcsolódó
Négy év múlva már tényleg egy nő lesz az elnök?
Ha Joe Biden győz, először lesz nő az Egyesült Államok alelnöke. És Kamala Harrisnek ennél ambiciózusabb tervei is lehetnek.

The post „Sajnálom, hogy tévedtem a csávóval kapcsolatban” – Trump-ellenes republikánusból lehet Trump alelnöke first appeared on 24.hu.


Exit mobile version