Friss Hirek

Süket szúnyogok segíthetik a vírusok elleni harcot

A Kaliforniai Egyetem kutatói rájöttek, hogy a süket szúnyogok egyáltalán nem párosodnak. A meglepő felfedezés véleményük szerint a jövőben segíthet kontrollálni a vírusokat terjesztő rovarok populációt, ezzel együtt pedig csökkenteni a megbetegedések számát.

Bizonyára mindenki számára ismerős az a látvány, amikor a nyári estéken egész rajnyi szúnyog gyűlik össze a vizek, illetve az utcai lámpák közelében. A rovarok ilyenkor valójában tömeges párzáshoz tömeglenek egybe, ahol zümmögésük segítségével keresnek párt maguknak.

Az egyiptomi csípőszúnyogok (Aedes aegypti) esetében ez úgy néz ki, hogy a nőstények 500 hertz körüli frekvencián kezdik el csapdosni szárnyaikat, amit meghallva a hímek is a levegőbe emelkednek, akik 800 hertzen zümmögnek. Az egymásra találó párok gyorsan, a levegőben párosodnak, majd a hímek tovább is állnak új partnert keresve.

A Kaliforniai Egyetem szakértő eddig is sejtették, hogy ebben a folyamatban fontos szerepet játszhat a rovarok hallása, új kutatásuk viszont rávilágított, hogy a hallás a párosodásuk alapvető feltétele. A tudósok egy trpVa nevű gén kiiktatásával megszüntették néhány hím hallásérzékelését, ennek hiányában pedig egyáltalán nem érdekelték őket a nőstények.

Napokra is a nőstények mellett hagyhattuk őket, akkor sem párosodtak. Ha nem hallják a szárnycsapásokat, egyszerűen nem érdeklődnek irántuk

– magyarázta el Craig Montell, a kutatás vezetője. A halló hímek ezzel szemben percek leforgása alatt több alkalommal is párosodtak. A kísérlet bizonyítja, hogy a szárnycsapások hangja ébreszti fel a hímek szaporodási vágyát, ami a hallás hiányában teljesen elmarad.

Az egyiptomi csípőszúnyogok számos betegséget – például Zika-lázat, sárgalázat és dengue-lázat  okozó vírust terjesztenek, amelyekkel évente mintegy 400 millió ember fertőznek meg. A tudósok úgy gondolják, felfedezésük hasznos lehet ezeknek a betegségeknek a visszaszorításában is. Ezt nem úgy tervezik, hogy tömegesen elkezdik megsüketíteni a szúnyogokat, hanem éppen ellenkezőleg.

A szúnyoggyérítésnek már most is létezik olyan módja, amely során génmódosítással sterilizált, szaporodni képtelen hímeket engednek be egy populációba. Mivel a nőstények jellemzően csak egy hímmel párosodnak, ha ezt egy steril egyeddel teszik, nem fognak utódokat a világra hozni. Ez a módszer eddig nem bizonyult túl hatásosnak, azonban ha a szakértőknek sikerülne felerősíteniük a steril hímek hallását, akkor a vadon élő, szaporodóképes társaikat megelőzve, hatékonyabban tudnának párosodni.

The post Süket szúnyogok segíthetik a vírusok elleni harcot first appeared on National Geographic.


Exit mobile version