Friss Hirek

Száz éve nem találtak ennyire teljes dinókövületet Nagy-Britanniában

A Wight-sziget és a Compton-öböl világhírű dinoszaurusz-lelőhely, ahol már rengeteg ősmaradványra bukkantak rá. Ennek oka részben az, hogy a tenger folyamatosan ostromolja a sziget partjait és ezzel koptatja annak szikláit, amelyekből így újabb és újabb kövületek kerülhetnek elő.

200 év alatt több mint 20 dinoszauruszfaj egyedeit bontották ki az itteni sziklákból. A helyi leletek vizsgálata után találta ki Richard Owen a dinoszaurusz, vagyis rettenetes gyík kifejezést.

2013-ban itt bukkant rá Nick Chase kövületvadász arra a maradványra, amelyről a Londoni Természettudományi Múzeum számolt be. A szigeten talált dinómaradványokból számos új fajt írtak le az elmúlt években, ezek sorába csatlakozik az Iguanodon-félékhez tartozó Comptonatus chasei is. A dinóreneszánsz hátterében a múzeum egyik szakembere, Dr. Jeremy Lockwood áll, ő az új fajt leíró kutatás vezetője is.

A Compton-öböl
Forrás: Wikimedia Commons

„A Comptonatus leírása évek munkáját koronázza meg” – mondta Dr. Lockwood. „Majdnem 150 csontdarabot találtunk, ezzel szinte biztos, hogy az elmúlt 100 év legteljesebb brit dinoszaurusz-fosszíliáját tárhattuk fel.” Az őslényt Nick Chase után nevezték el, aki igen sikeres kövületvadász, és rendkívüli tehetséggel képes rábukkanni a dinoszauruszokra.

A Comptonotus chasei élete

A kréta időszak elején élt állat mintegy 900 kilós volt, a szakemberek szerint valószínűleg hordákban járhatott. Ez a viselkedés jellemezte az Iguanodon-család tagjait, amelyeket a „kréta időszak tehenei” néven is szoktak emlegetni.

Számos kövület utal ugyanis arra, hogy ezek a növényevők a ragadozók elleni védekezésként csoportokba tömörültek, ahogy ezt sok mai állat is teszi. Ilyen ragadozók lehettek többek közt a Velociraptor-félék, amelyek elég nagyok voltak ahhoz, hogy az Iguanodon kicsinyeit elfogják.

A Comptonatus csontjai
Forrás: Jeremy Lockwood

A Comptonatus vizsgálata alapján mintegy 6 éves, szinte teljesen felnőtt lehetett az állat, amikor elpusztult. Teteme egy ősi folyó árterében talált 120 millió éves nyugalomra, a mai sziget szinte egész területe ezen az ártéren helyezkedett el egykor. Innen északra azonban hegyek magasodtak, és amikor egy nagy esőzés nyomán a hegyekből áradat érkezett, a friss hordalék igen gyorsan betemette a Comptonatus tetemét. Ennek köszönhetően maradt fenn olyan jó állapotban.

Az állat koponyacsontjai alapján lehetett azt eldönteni, hogy egy eddig ismeretlen fajról van szó – ez a felfedezés is jól illeszkedik abba a felismerésbe, amely szerint jóval sokszínűbb volt a kréta időszak elejének dinoszaurusz-faunája, mint korábban hittük. A Comptonatus felfedezése azt is jelenti, hogy legalább 3 különböző Iguanodon-féle élt a mai Wight-sziget területén, néhány millió éves időszakon belül.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Száz éve nem találtak ennyire teljes dinókövületet Nagy-Britanniában first appeared on National Geographic.


Exit mobile version