Balázs Gábor – akinek a Naprendszer fotografikus feltérképezéséről szóló projektjéről már beszámoltunk – felvétele készítésének történetét az alábbi sorokban foglalta össze számunkra.
„Szeptember 9-ének estéje távcsöves bemutatóval kezdődött a Svábhegyi Csillagvizsgálóban. Az időjárás eleinte teljesen borult volt, de a bemutató folyamán egyre jobban felszakadozott a felhőzet. A felhőlyukakban a látogatóknak is sikerült megpillantani egy-két objektumot, és a bemutató végére már az égbolt fele kitisztult. Látva a kedvező tendenciát, maradtam a kupolában fotózni a 30 centiméteres lencsés távcsővel. Mivel nagyon jó légköri nyugodtság volt éjfél után, így elég sokáig a Jupiterrel foglalkoztam. Amikor éppen pakoltam volna össze, megláttam a kupolarésen keresztül, hogy a Hold magasan a fák felett jár.
A hamuszürke fényben igazán érdekes volt a kráterek és hegyláncok látványa, de ezek után a megvilágított részt pásztáztam végig.
Három felszíni alakzat keltette fel a figyelmemet, de leginkább a 260 km átmérőjű Szivárvány-öböl és a benne látható félköríves árnyékcsúcsok ragadtak meg a legjobban. Mivel az induló buszig még elég sok időm maradt, így ismét elővettem a fotós eszközöket. A csillagvizsgáló monokróm kamerájára esett a választás, amire – a jobb végeredményt elérése céljából – egy zöld szűrőt is alkalmaztam a videók felvétele során. Már a laptop képernyőjén is lenyűgöző látvány volt az árnyékkoszorú. Aznap hajnalban a Hold kedvező librációjának köszönhetően a 130 km átmérőjű és 5 km mély Püthagorasz-kráterre is egész jól rá lehetett látni, így ezt a két alakzatot emeltem ki a képen. A nyugodt légkörnek köszönhetően a szokásosnál több képkockát tudtam használni a feldolgozás során, ami a végeredményen is sokat emelt.”
A bemutatásra került felvétel a Holdunk kategória győztese lett a Greenwichi Királyi Obszervatórium versenyén, amiről már korábban is írtunk. A kompozíciót Yuri Beletsky, a zsűri tagja az alábbiak szerint méltatta: „Ez a kép nemcsak a modern asztrofotográfia eszközeinek lehetőségeit emeli ki, hanem a Hold felszíni jellemzőit is látványosan szemlélteti, értékes betekintést nyújtva égi kísérőnk geológiájába.”
A kép készítésének technikai adatai:
Távcső: 300/4500 Heyde-Zeiss refraktor
Kamera: ZWO ASI 178 MM-pro
Szűrő: ZWO zöld szűrő
Nyersanyag: 5000 képkocka legjobb 30%-a
Feldolgozás: AS!3, Registax, Photoshop
Helyszín: Svábhegyi Csillagvizsgáló, Budapest
Dátum: 2023. 09. 10.
The post Szeptember asztrofotója: A Szivárvány-öböl árnyékkoszorúja first appeared on National Geographic.