Friss Hirek

Szinte láthatatlan madárfaj él hazánk erdeiben

A napokban történnek a gyöngybagoly költések ellenőrzései. A mesterséges költőládák megtekintése során jutottam el egy ismerősömhöz, akinek természetbarát kertjében frissen kelt fiókáit melengeti egy nyaktekercs tojó a számára kihelyezett fészekodúban.

Madarunk nem tartozik a gyakori költőmadarak közé, így évente az egy-egy költőpár megfigyelése megdobogtatja az ember szívét. A tojó az odúban maradt, mint azt felvételünkön is láthatjuk.

Sokan nem is gondolnák, hogy a harkályokkal rokon madár. Hazánkban általában április első heteiben érkezik meg afrikai szállásáról.

Rejtve mozog a leginkább fakéreg színéhez hasonlítható jószág, így leggyakrabban a folyamatos „ki-ki-ki” kiáltása fedi fel csak a kilétét.

A kertek végében március közepén már nagyban virágzik a salátaboglárka, turbolya illatú az akácos alja, a hatalmas körtefáról pedig naphosszat szólogat a nyaktekercs (Jynx torquilla). Varga Ferenc, sajnos már elhunyt ornitológus figyelte meg a Karancs-Medves hegység erdeiben az odút készítő madarat, általában harkályok már kész odúinak az aljában, illetve pudvás, kevésbé kemény fában, mint a nyár, a fűz vájja odúját.

Kertekben, nagyobb parkokban mesterséges fészkelő odút is elfoglalhat, bár ez ritkaság számba megy. Fiókáit gyakran hangyák bábjaival eteti, igen muris látvány a hangyabábbal tömött csőrrel odúhoz érkező nyaktekercs pár.

A bábokat, hangyatojásokat a hosszú, kiölthető nyelvével szedi össze a kéregrepedésekből. Fészekalja 7-12 hófehér tojásból áll, fészeképítő anyagot nem használ, így a puszta aljzatra tojja le az odúba.

Ősszel minden évben rájár a kertünkben érő bodzára is, így neki és a poszátáknak hagyjuk e gyümölcsöt. Van egy furcsa tulajdonságuk a cseperedő fiókáknak: mikor az egyik gyűrűzés alkalmával kézbe vettük őket, a fejüket gyakran leejtették vagy teljesen kicsavarták a nyakukat, szinte halott madár látszatát keltve – innen ered a faj elnevezése is.

Érdekesség, hogy ha egy szőrmés ragadozó érkezik egy nyaktekercs által lakott odúhoz, akkor a fiókák sziszegő hangot hallatnak, mintha sikló lakozna odabent, így riasztva el a betolakodót. A természet csodálatos védekező mechanizmusa e jelenség a fajfennmaradás érdekében.

Népi elnevezése a jajgató madár, teketítő, sziszegő madár, nyaktekerítő. Védett faj, érteke 50 ezer forint.

The post Szinte láthatatlan madárfaj él hazánk erdeiben first appeared on National Geographic.


Exit mobile version