Megérkeztek az első pajzsoscankók az Alföldre. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság beszámolója szerint a vándormadarak száma napról-napra növekszik, kedvelt helyük a kardoskúti Fehér-tó térsége, hiszen itt ideális pihenő- és táplálkozóhelyet találnak.
Az első pajzsoscankók február 20-án jelentek meg, március elején pedig már 39 példányt figyeltek meg. Az elkövetkező hetekben számuk minden bizonnyal folyamatosan emelkedik majd, a vonulási csúcs rendszerint március végén, április elején van.
Olyankor 3-4 ezer példányra is felduzzadhat a számuk, és akár hetekig is itt maradnak.
Utána aztán folytatják útjukat, hiszen Európa északi tájain és Szibériában költenek, hazánkban csupán vendégeskednek a vonulás során. A telet Afrikában, a Szaharától délre, esetleg a Közel-Keleten, a Perzsa-öbölnél, a Mediterráneumban vagy Nyugat-Európában telelnek. Utóbbiak érkeznek meg hozzánl elsőként, mivel ők közelebbről jönnek.
A pajzsoscankó (Calidris pugnax) nevét arról a tollpajzsról kapta, amelyet a hímek a párzási időszak alatt viselnek. A változatos színekben pompázó nászruhás hímek dürgése a madárvilág egyik leglátványosabb jelensége.
A hímek egy kis területet védenek a többiekkel szemben, eközben felrebbennek, ugrálnak. Poligám madár, egy hím több tojóval is párzik, de a kotlásban és a fiókanevelésben nem vesz részt. Főként apró rákokkal, férgekkel, csigákkal, illetve ízeltlábúakkal táplálkozik, de vonuláskor gabonát és más magvakat is fogyaszt kis mennyiségben.
Európai állománya stabil, A Természetvédelmi Világszervezet Vörös Listája szerint nem fenyegetett, Magyarországon viszont védett faj, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
The post Tarka északi madarak érkeztek az Alföldre vendégségbe first appeared on National Geographic.

