Az enyhe időjárás hatására már decemberben kibontotta szirmait, és azóta is teljes pompájában tündököl többedmagával a magyar kikerics.
Amikor az ország nagy részén még borongós, téli idő uralkodik, a nagyharsányi Szársomlyó-hegyen már kibújik legkorábban nyíló tavaszi virágunk, a magyar kikerics. A sajátos mezoklímának köszönhetően akár decemberben is szirmot bonthat, de januárban vagy februárban már biztosan találkozhatunk vele.
Szakács Éva
Ennek a gyönyörű apró, fehér szirmú védett virágnak már csak egyetlen természetes élőhelye ismert hazánkban, a Villányi-hegységben, egészen pontosan annak legmagasabb 442 méteres, szigetszerűen kiemelkedő tömbjében, Szársomlyón. Azonban nem csak a növény, hanem az élőhelye is szigorúan védett. 1944-ben országos jelentőségű természetvédelmi területnek nyilvánították a hazánkban megtalálható egyedek élőhelyét, a Szársomlyó Természetvédelmi Területet.
Szakács Éva az Alföldön született és nőtt fel. 2017-ben költözött a Mátrába. Mindig szerette a természetet, a túrázást. Elmondása szerint az Alföldnek is vannak szép részei, de a Mátra maga a csoda. Minden szabadidejét a természetben tölti. Nem tartja vissza sem az eső, vagy a hideg, de még a köd sem, nagyon rossz idő kell legyen, hogy ne induljon útnak arra a helyre amit a legjobban kedvel, ami nem más, mint maga a természet.
Nagyon sokat jelentenek számára a virágok, amikért barátnőjével Szász Annával, akár sok-sok kilométert is utaznak, hogy megfigyeljék és fotókon megörökítsék különleges szépségüket.
A tél holtidőszak, gondoltam korábban, de ez nem igaz. A klímaváltozásnak is szerepe lehet benne, de úgy tűnik, hogy nincs olyan napja az évnek, amikor valahol – Magyarországon belül – valamilyen vadvirág ne nyílna
– kezdte történetét Szakács Éva a Sokszínű vidék megkeresésére.
Szász Anna
Még csak januárt írunk, de Éva és Anna már megtalálták az összes Magyarországon élő hunyorfajt is virágban. Ezeknek a vadvirágoknak februártól kellene nyílniuk, de az enyhe időjárás ezeket is megtréfálta. A hegyekben bár hidegebb van és sok helyen hó, de a napsütötte, déli, sziklásabb részeken, már a tavasz lehelete érződik.
A magyar kikerics csak egyetlen helyen él hazánkban, Szársomlyón, a Villányi-hegység legmagasabb, 442 méteres hegytömbjén, mely Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatósághoz tartozik. A hegy fokozottan védett, látogatása csak szakvezetővel lehetséges.
Bár a magyar kikericsek “hivatalosan” csak február környékén kezdenek virágzani, de vesztenivalóm nem volt, így decemberben felhívtam a hivatalos túravezetőt, aki legnagyobb meglepetésemre azt mondta, hogy már megkezdődött a virágzás
– osztotta meg Éva a számára örömteli pillanatot.
Szakács Éva
Így nem volt más választás, Éva és Anna útnak is indult, hogy a hivatalos túravezető segítségével megcsodálják hazánk legvédettebb növényét.
Ketten voltunk csak, de teljes túravezetést kaptunk. Történelemmel, geológiával, szőlészettel, borászattal, megosztotta velünk hogyan keletkezett a hegy és azt is megengedte, hogy fotókat készítsünk a magyar kikericsekről
– részletezte Éva az élményeit.
A Szársomlyón tett látogatás nem csak a virágok miatt volt különleges. A Nap melengető sugarai a rovarokat is előcsalták.
Szakács Éva
Láttunk jó pár lepkét is. Nem áttelelőket, hanem a tavaszi első generációsakat, mint a sáfránylepkét vagy a gyöngyházlepkéket. Alig hittem a szememnek. Reggel a hóval fedett Mátrából -6 fokban indultam, Szársomlyón pedig a tavasz fogadott, ahol szó szerint zsongott az élet
– vázolta fel, hogy a megtett kilométerek és pár óra lefogása milyen változásokat hozott.
A szubmediterrán klímaterületen botanikai ritkaságok élnek. A hegyen 75 védett növényfajt találtak, közülük 4 faj kizárólag itt fordul elő hazánkban. A hegy tetején és keleti részén bokornövésű ritkás karsztbokorerdő társulás látható. Ritka növénye a magyar méreggyilok. A hegy északi oldalát ezüsthársas gyertyános-tölgyes erdő fedi. Aljnövényzetének érdekességei a szúrós és a lónyelvű csodabogyó, valamint az illatos hunyor.
Szász Anna
A sziklagyepeken fordul elő a hegy legféltettebb kincse a – sok éves tapasztalatok alapján december végétől február közepéig nyíló – fokozottan védett magyar kikerics. Ezt a növényt hazánkban sehol máshol nem találták meg. A magyar kikericset Szársomlyón 1867. február 18-án Janka Viktor magyar botanikus fedezte fel, aki a Magyar Nemzeti Múzeum növénytárának vezetője volt. Ez a mutatós és törékenynek tűnő virág, a többi kikericshez hasonlóan mérgező.
Szász Anna
Ha a mediterrán klíma jellemzői a meghatározóak számára, akkor a klímaváltozásra, melegedésre is kedvezően válaszolhat. Valóban, a több éves mérések szerint a virágzó példányok száma még nem növekedetett (a csírázás után csak a harmadik-negyedik évben virágzik először), de a csírázó magok és a fiatal egyedek száma jelentősen megnőtt. Így járult hozzá egy újabb adattal a klímaváltozás jelenségének bizonyításához ez a ritka növény.
Szász Anna
A magyar kikerics volt az első, hatóságilag védett növény Magyarországon, a védettséget 1944-ben hirdették ki. A magyar kikerics kiemelt oltalom alatt álló, fokozottan védett növény, természetvédelmi értéke 100 000 forint/egyed.
A természet mindig megmutatja, hogy milyen különleges dolgokra képes. A közelmúltban soha nem látott csodát alkotott Füzér váránál, amiről nem mindennapi felvételek is készültek.
A cikkben szereplő fotókat Szakács Éva és Szász Anna készítette.
The post Téli csoda: bontogatja szirmait Szársomlyó kincsként óvott vadvirága first appeared on Sokszínű vidék.