Köztudott, hogy nemcsak a kültéri levegő rossz minősége, a légszennyezettség okozhat tüdő- és egyéb betegségeket, hanem a beltéri levegő nem megfelelő minősége is. Egyes szobanövények nagyon jó légtisztító hatással rendelkeznek, azonban más lehetőségek és módszerek is léteznek a benti levegő minőségének javítására. Cikkünkben most ezek közül mutatunk be néhányat.
A dohányzás nagyon károsan hat az egészségre. Sajnos hazánkban nagyon sokan halnak meg tüdőrákban. Azonban nemcsak az aktív, hanem a passzív dohányosok is veszélynek vannak kitéve, talán ezért sem meglepő, hogy olyan emberek is megkaphatják a tüdőrák diagnózisát, akik soha életükben nem dohányoztak. Ha valaki mégsem szeretne lemondani erről a káros szokásról, akkor semmiképpen se a lakásban tegye. A dohány mintegy 4000 vegyi anyagot tartalmaz, amelyek akkor is bekerülnek a tüdőbe, ha mi magunk nem dohányzunk. Nem mellesleg a cigarettafüst beivódik mindenbe, ami csak tovább rontja a beltéri levegő minőségét.
A tisztaság fenntartása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a beltéri levegő minőségét javítsuk. A rendszeres takarítás csökkenti a lakásban a port, a pollent és más olyan részecskéket, amelyek idővel felhalmozódhatnak a lakásunkban, házunkban. Amennyiben nem takarítunk rendszeresen, úgy ezek a részecskék a levegőbe kerülnek, és jelentősen rontják a levegő minőségét.
Egyes feltételezések szerint a benti ventilátor is hatékony lehet a beltéri levegő minőségének javítására. A ventilátorok biztosítani tudják a megfelelő szellőzést, mégpedig a beltéri levegő folyamatos keringetésével.
Az illatgyertyák és a beltéri légfrissítők egy időben nagyon népszerűek voltak, mára azonban bebizonyosodott, hogy nem szolgálják az emberi egészséget. Hiába van kellemes illatuk, és hiába javítják a benti levegő illatát, mégsem igazán jó azt belélegezni. Az illatgyertyák és a légfrissítők is olyan illékony szerves vegyületeket tartalmaznak, amelyek először a levegőbe, majd a tüdőbe kerülve akár súlyos légúti és egyéb megbetegedéseket okozhatnak.
A rendszeres szellőztetésnél talán nincs is hatékonyabb megoldás, hogy a beltéri levegő friss és egészséges legyen. A rendszeres szellőztetés lehetővé teszi a beltéri levegő szabadba történő áramlását. A szellőztetés jelentősen javítja a beltéri levegő minőségét azáltal, hogy csökkenti a káros szennyező anyagok koncentrációját, és frissíti a beltéri levegőt.
Nagyon sokféle lakberendezési tárgy, festék és tisztítószer tartalmaz szerves illékony vegyületeket, amelyek nemcsak a beltéri levegőt szennyezik, de az emberi egészségre is ártalmasak lehetnek hosszútávon. Válasszunk természetes tisztítószereket, amelyeknek nincs káros hatásuk az egészségre. Nagyon jó tisztítószer lehet az ecet, a citromsav, a szódabikarbóna.
A beltéri páratartalom megnöveli a lakásban a penész megjelenését. Azonban a párátlanítók és a megfelelő szellőzés segítenek fenntartani a lakásban az ideális páratartalmat.
A szobanövények nemcsak szépek és nagyszerű dekorációs elemei lehetnek a lakásunknak, de egyik-másik nagyon hatékony légtisztító hatással is rendelkezik. Oly módon javítják a levegő minőségét, hogy elnyelik a szén-dioxidot és bizonyos toxinokat, ezzel szemben oxigént szabadítanak fel. Vannak olyan szobanövények, amelyek még egy nagyon káros anyagot, a formaldehidet is el tudják nyelni.