A gerinc egészsége nagyon is fontos, hiszen voltaképpen egy kommunikációs csatorna a testünk és agyunk között. Ha a gerincünkkel gondok vannak, akkor ez a kommunikációs csatorna nem működik majd zavartalanul, és így számos problémával kell majd megküzdenünk.
A gerinc voltaképpen az idegsejteken keresztül tartja fenn a kapcsolatot a test sejtjeivel, szöveteivel és szerveivel. Ezt a kommunikációs vonalat a gerincvelő védi, amely a csontos csigolyák szerkezetében helyezkedik el.
Amennyiben ezeket a kommunikációs vonalakat nem éri semmilyen károsodás, akkor a test és az agy is egészséges marad. Ha azonban a csigolyákat valamilyen stressz éri, és emiatt nem megfelelően illeszkednek egymáshoz, akkor az agy és a test között megszakadnak azok a bizonyos kommunikációs csatornák, és ekkor alakulnak ki különféle betegségek.
Az alábbiakban olyan tippeket mutatunk be, amelyek nagyon hasznosak lehetnek a gerincegészség megőrzésének szempontjából. Hogyan tarthatjuk fenn a gerinc egészségét? Mutatjuk is a válaszokat!
A rendszeres, napi szinten végzett, legalább 30 perces testmozgás nemcsak az optimális egészségi állapotot segít fenntartani, de nagyon hasznos ahhoz is, hogy a gerinc erős és egészséges maradjon.
A megfelelő tápanyagok rendszeres bevitele lehetővé teszi, hogy a szervezet voltaképpen saját magát meggyógyítsa. Az egészséges táplálékok és a napi rendszeres vízfogyasztás is elengedhetetlen ahhoz, hogy a gerinc egészséges maradjon. A sejtek ugyanis a testünk építőkövei, amelyeknek egészséges üzemanyagra van szükségük, hogy a testünk egészséges maradjon.
A helyes testtartás is elengedhetetlenül fontos az egészséges gerinc megőrzéséhez. A ferde, hanyag testtartás nemcsak gerincproblémákat okozhat, hanem például tüdő- és szívbetegséget is, nem beszélve a mozgásszervi megbetegedésekről.
A gerinc egészségének megőrzéséhez nagyon nem mindegy, hogy milyen széken ülve dolgozunk hosszú órákon keresztül, illetve az sem mindegy, hogy milyen párnán és matracon fekszünk az ágyban, hiszen ezeken nagyon sok múlik. Ha nem jó a gerincünk számára a matrac és a párna, ez súlyos gerincproblémákat is okozhat.
A sportolás előtti és utáni nyújtás pedig elengedhetetlen a test izmainak ellazításában, ami természetesen a gerincre is jó hatással van.
Ha sokat ülünk, akkor is fel kell néha állni és megnyújtóztatni a végtagjainkat, és mozogni is szükséges, hiszen ezek a mozgásformák segítenek az izmok és ízületek egészségének fenntartásában.
A túlsúly indokolatlan fizikai stresszt okozhat a gerincnek. Az elhízás gyakran további betegségeket eredményezhet, amelyek tovább károsíthatják a gerincet, és fokozhatják a meglévő betegségek tüneteit.
A nikotin összehúzza az ereket, csökkenti a véráramlást, és korlátozza az oxigén és a tápanyagok felvételét még a gerincben is. Az érszűkület felgyorsítja a gyulladásos folyamatokat. Legjobb a gyulladást keltő ételeket – mint például tejtermékek, vörös hús, finomított cukor – is elkerülni. Ehelyett válasszunk gyulladáscsökkentő táplálékokat, például növényi alapú ételeket, amelyek csak kevés kalóriát tartalmaznak, és segítenek megelőzni a súlygyarapodást is.
A jóga segít az izmok erősítésében és nyújtásában, amely jót tesz a gerinc állapotának is, a vízterápia pedig segíthet a hátproblémák enyhítésében.