Több ezer éves sisakra bukkantak

Ritka, az i. e. 4. századra datálható bronzsisakra, valamint mintegy 300 további kelta leletre, köztük baltákra, lándzsahegyekre, egy kardra és lószerszámokra bukkantak a lengyelországi Chorzelénél fekvő Łysa Góra lelőhelyen – írja az Arkeonews.

Dr. Bartlomiej Kaczynski, a feltárás vezetője szerint sisak a kelta fémmegmunkálás ritka példája, világszerte csak egy maroknyi hasonló tárgy ismert.

„Ez az első ilyen sisak, amelyet Lengyelországban találtak, és a legrégebbi ókori sisak, amelyet valaha feltártak az országban” – mondta Wojciech Borkowski, a varsói Állami Régészeti Múzeum igazgatóhelyettese.

A tavasz óta zajló ásatáson az Állami Régészeti Múzeum munkatársai, illetve a Varsói Egyetem régészei vettek részt. A helyszínen egy mintegy 3 hektáron elterülő, megerősített település maradványai találhatóak, a lelőhelyen tűzvészre utaló nyomokat is felfedeztek, ami a kelták és vandálok közötti potenciális konfliktus jele lehet.

Łysa Góra egy többfázisú település volt, a területen a legkorábban a lausitzi kultúra idején élhettek emberek. A sisak, amelyet eleinte edénynek néztek, a La Tène-kultúrához tartozik – ez egy európai, vaskori társadalom volt, amely az i. e. 1. században, a római hódítással szűnt meg.

Borkowski kiemelte: a felfedezés globális jelentőségű. A lelet megcáfolja azokat a korábbi elméleteket, amelyek alapján a kelták csak Dél-Lengyelországban voltak jelen, a feltárt bronz- és vastárgyak emellett a korabeli kereskedelmi kapcsolatokról is árulkodnak.

The post Több ezer éves sisakra bukkantak first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed