Világszerte és hazánkban is nagyon sokan szenvednek krónikus betegségben. Milyen betegségek tartoznak a krónikus betegségek csoportjába? Például a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a cukorbetegség.
A legtöbb krónikus betegség kezdetben nem okoz semmiféle tünetet, azonban egy idő után jelentős befolyással lesz az egyén életére és természetesen az egészségére. Nem beszélve arról, hogy a kezeletlen krónikus betegség jelentősen megrövidítheti az élettartamot is.
A krónikus betegségek megelőzésében kiemelt szerepe van az egészséges életmódnak. Nagyon sokféle egészségügyi kockázatot lehet csökkenteni a helyesen megválasztott életmóddal.
A krónikus betegségek elkerülése érdekében az egyik legfontosabb lépés, hogy egészségesen táplálkozzunk. Az egészséges táplálkozás szerves részét képezik a teljes kiőrlésű gabonák, a zöldségek, a gyümölcsök, illetve a sovány fehérjék. Próbáljunk a korábbinál kisebb adagokat fogyasztani, merthogy így az emésztés is sokkal könnyebb és egyszerűbb lesz. Az egészségünk megőrzése érdekében hagyjunk fel a gyorséttermi ételek, a feldolgozott élelmiszerek és a nassolnivalók fogyasztásával.
A rendszeres testmozgás kulcsfontosságú a krónikus betegségek megelőzésében és kezelésében. Már heti 150 perc aktív mozgással is nagyon sokat tehetünk az egészségünk megőrzése érdekében. Többek között a szív egészségét védhetjük, ha rendszeresem mozgunk, sportolunk.
A testmozgás nem csupán a testi egészségre hat pozitívan, hanem a hangulatfokozó hatása is kiemelkedő, ugyanis a fizikai aktivitás hatására endorfinhormonok szabadulnak fel a szervezetünkben, amelyet boldogsághormonnak is neveznek. A rendszeres testmozgás segítségével a stresszt is enyhíthetjük.
A rendszeres szűrővizsgálatok is a segítségünkre lehetnek, hiszen a krónikus betegségek többsége sokáig szinte teljesen észrevétlen marad. Minél hamarabb kerül egy-egy krónikus betegség diagnosztizálásra, annál hamarabb kezdődhet el a kezelés is.
Az elégtelen alvás szintén krónikus betegségek kialakulásához vezethet. A minőségi alvás ugyanis a testünk szabályozásában vesz aktívan részt, beleértve az étvágy és az anyagcsere sebességét, a hangulat szabályozását, a stressz szintjének változásait, illetve a vércukorszint szabályozását.
A megfelelő alvás kialakításában nagy szerepe van az alvási rutin kialakításának. Fontos, hogy délután már ne fogyasszunk koffeint tartalmazó italokat, és az ágyban már ne használjunk semmilyen elektronikai eszközt.
Ha dohányzunk, nagyon fontos, hogy minél hamarabb abbahagyjuk, ugyanis a cigarettafüstben lévő káros anyagok aktívan hozzájárulnak a tüdőbetegség, a szívbetegségek és a rákos megbetegedések kockázataihoz.
A különféle tápanyagok fogyasztása és a nátriumbevitel csökkentése segíthet megelőzni és kezelni a kialakult krónikus betegségeket. Az elfogyasztott táplálékok közvetlenül hatnak az egészségünkre. Ha nem viszünk be elegendő tápanyagokban gazdag ételt a szervezetünkbe, akkor ez nagyon megterheli a test különböző szerveit és a keringési rendszert. A tápanyaghiány növelheti a stroke, a szívbetegség, a 2-es típusú cukorbetegség kockázatait.
Az egészségesebb táplálkozás érdekében csökkentsük a magas sótartalmú táplálékok fogyasztását, és korlátozzuk a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását is. Az étrendünk tartalmazzon dióféléket és magvakat, fogyasszunk omega-3 zsírsavakban gazdag halakat és tenger gyümölcseit. Korlátozzuk minimálisra az édességek, a sütemények, a desszertek bevitelét. Mindennap együnk friss és szezonális zöldségeket és gyümölcsöket.