A hirtelen jött lehűlés és csapadék komoly csapást mért az épp vonulásra készülő hazai molnár- és füstifecskékre, a súlyos helyzetről több hazai szervezet is beszámolt. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság szerint bár a madarak egy része már korábban elindult, sok fecske Magyarországon maradt, hozzájuk pedig északról érkező egyedek is csatlakoztak.
A Kárpát-medence egyik legjelentősebb éjszakázóhelye a Kis-Balaton környékén található, ahol több százezer madár húzza meg magát a nádasokban.
Az állatokra a hirtelen lehűlések hatalmas veszélyt jelentenek, ilyenkor ugyanis a fecskék táplálékát jelentő rovarok eltűnnek, a madarak pedig éhezni kezdenek.
A fecskék rendkívül aktívak, gyakorlatilag folyamatosan repülnek, ez pedig rengeteg energiát igényel. Felhalmozott tartalékaik hamar elfogynak, különösen a hideg időben, amikor fenn kell tartaniuk viszonylag magas testhőmérsékletüket.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai számos helyen észlelték a fecskék utak mellett történő pusztulását. Ennek oka az, hogy a környezeténél még egy ideig melegebb aszfalt vonzza a táplálékot kereső és melegedni vágyó madarakat, amelyek nincsenek felkészülve a gyorsan közlekedő gépjárművekre.
A madarak gyakran csapatostul esnek áldozatul, a hasonló esetek lassítással előzhetők meg. A fecskék emellett a hideg elől gyakran védett épületrészekbe húzódnak vissza, ilyenkor fontos, hogy ne zavarjuk őket, és elhagyhassák a helyszínt, ha jobbra fordul az idő.
Sajnos a mentőhelyeknek nincs kapacitása minden madár megmentésére ilyen események során. Általános tanács, hogy a madarakat nem szabad táplálni kenyérrel, magvakkal vagy a horgászok által csaliként használt csontival, ehelyett a kézben tartott madár leforrázott lisztkukaccal etethető. Az épületekben melegedő madarak etetése szintén ezzel az eleséggel lehetséges, ekkor a padlóra helyezett élő lisztkukacot a fecskék összecsipegetik.
„Amennyiben röpképtelen fecskéket találunk, értesítsük a Balaton-felvidéki Nemzetii Park Igazgatóságot vagy a hozzánk legközelebb eső madármentő központot, annak érdekében, hogy a természetvédelmi szakemberek segíthessenek megtalálni a madarak számára legoptimálisabb megoldást” – olvasható a szervezet közleményében.
The post Tömeges fecskepusztulást okozott a hideg idő first appeared on National Geographic.