Friss Hirek

Tüntettek a kézilabdázók, elnöki posztért harcol a korábbi sportriporter csapata a polgármester és a vállalkozó társaságával

A kezdő sípszó után átdobták a labdát az ellenfélnek, majd a saját kapujuk felé fordulva a kezdőkör szélén összekapaszkodtak a mosonmagyaróvári kézilabdázók. Egyikük sem mozdult. A játékvezetők tanácstalanul álltak, a DVSC vezetőedzője, Szilágyi Zoltán karját széttárva, értetlen arccal fordult a zsűriasztal felé. Ezután a DVSC játékosai két gólt dobtak az ácsorgó hazai kézilabdázók mellett. A szurkolóik felállva tapsoltak és éltették a lányaikat.

Szerdán ilyen, a magyar pályán tán még soha nem látott demonstrációval indult a Mosonmagyaróvár KC-Debreceni VSC női kézilabda bajnoki mérkőzés, amely végül 31-29-es vendégsikert hozott. Azaz pont az a két gól hiányzott a hazaiaknak a pontszerzéshez, amit ajándékba adtak a debrecenieknek.

A szövetség hivatalból fegyelmi eljárást indított a szokatlan tiltakozás miatt, a közösségi oldalakon pedig háromféle vélemény dominált. Sokan értetlenkedtek, mások sportszerűtlennek vélték az akciót, de volt olyan is, aki így fogalmazott:

„Amit ma a lányok ország-világ előtt megmutattak, az szerintem a legcsodálatosabb dolog! Tisztelet és legmélyebb szakmai alázat a szakmai stábbal szemben, szembenézve minden kritikával és büntetéssel kiálltak a csapat, a stáb és a lelkes rajongók mellett. … Világossá akarták tenni azt, hogy amit a klubvezetés művel, azzal csak árt a csapatnak, a városnak és a lelkes rajongóknak!”

De mi, vagy ki mellett álltak ki, mi a gond Mosonmagyaróváron?

Egy kézilabdaklub sikeres működéséhez nem csak jó edzőre, jó játékoskeretre, hanem biztos anyagi háttérre is szükség van. Az MKC négy lábon áll(t) az elmúlt négy, történelmi sikereket hozó évben. Az önkormányzat és a névadó főszponzor, a Motherson biztosította a két fő bevételi forrást. A másik két lábat a 2020-ban klubelnöknek választott Guntram Thurner, a szintén mosonmagyaróvári poliolefin habtáblákat gyártó UFM ügyvezetője vállalta, illetve állami források, nagyrészt a taotámogatás adta.

A 2023/24-es bajnokság végén elért bronzérem, az automatikus Európa Liga-csoportkörös indulás azt sugallta, a csapat is és a hátország is a legnagyobb rendben van Mosonmagyaróváron, holott a klubházban már vagy fél éve elkezdődött a harc.

Pont mióta Guntram Thurner tavasszal először beszélt arról, hogy elég volt, lemondana a dupla sportvezetői posztjáról.

A mára nyílt háborúvá fajult történetnek öt főszereplője van. A frontvonal egyik oldalán az önkormányzat nevében Szabó Miklós polgármester és a főszponzor, a Motherson képviselői állnak. Velük szemben az M4 Sport korábbi riportere, Horváth Péter – aki két éve kommunikációs vezetőként kezdte, majd Thurner háttérbehúzódása miatt nyár óta a klub operatív igazgatója is egyben, hovatovább hétfő óta elnökli a sportegyesületet –, és szorosan mögötte az SE ügyvezetője, Szász-Fejér István áll. További szereplők a játékosok, illetve a szurkolók, akik egyértelmű elszenvedői a befolyásért, a vezetésért folyó harcnak. Ötödikként pedig ott a felnőttcsapat stábja, amely olyan aktív szereplővé lépett elő, amely a szerda esti meccs alapján masszívan élvezi a játékosok bizalmát is.

Egy klub, ami valójában kettő

A Móvár – ahogyan a szurkolók becézik a csapatot – fiatal klubnak mondható. 2014-ben alakult, miután a Győri ETO Mosonmagyaróvárra költöztette a B csapata, a Veszprém Barabás KC NB I-es indulási jogát. A csapatnál 2020 nyaráig a kiesés elkerülése volt a cél. A klub életében az áttörést a korábbi válogatott kapus, az 1986-os világbajnokságon ezüstérmet szerző Hoffmann László hozta meg, miután 2018 decemberében elvállalta a klub szakmai vezetését. Hoffmann szisztematikusan kezdett a csapatépítésbe. Kiváló érzékkel csábított tehetséges, többségében magyar játékosokat Mosonmagyaróvárra, majd 2020 nyarán korábbi vb-ezüstérmes csapattársára, a 191-szeres válogatott Gyurka Jánosra bízta a csapatot, aki mellé másodedzőnek a Fraditól elhozott Stranigg Ferenc került.

A 2019/2020-as bajnokság végén még 9. helyezett csapattal 2021 tavaszán az edzőpáros már bajnoki bronzérmet nyert, és ezzel történelmi nemzetközi kupaindulási jogot is szerzett. A sikereknek köszönhetően Gyurka szerződését 2021 decemberében 2025 nyaráig hosszabbították meg. A 2022-es bajnokság végén az újabb „felsőházi” 5. helyet még Hoffmann-nal együtt ünnepelték, ám a szakmai igazgató augusztusban váratlanul távozott posztjáról. Gyurka, aki azóta vezetőedzőként a játékosmozgást is felügyeli, 2023 tavaszán 4. helyen zárt, majd egy évvel később újra bronzérmes lett az MKC-vel, és a csapat egyenes ágon jutott be az Európa Liga-csoportkör januárban kezdődő szakaszába (igaz, ehhez az is kellett, hogy a francia Nantes csődöt jelentsen).

Mosonmagyaróváron látszólag egy kézilabdaklub működik, jogilag azonban kettő az az egy.

Az utánpótlás a Mosonmagyaróvári Kézilabda Club Sport Egyesületbe tagozódik be, míg az SE 100 százalékos tulajdonában lévő MKC Kézilabda Club Kft. birtokolja az NB I-es felnőttcsapat bajnoki indulási jogát, valamint a játékosok játékjogát.

Krizsán Csaba / MTI Gyurka János, a Motherson Mosonmagyaróvári KC vezetőedzője.

Thurner mindkettőt elnökölte, irányította. Információnk szerint a tavasszal még azzal bírták maradásra, hogy mivel közeledtek az önkormányzati választások, ha váratlanul lemondana sportvezetői posztjáról, az zavart okozna a szurkolók (választók) fejében.

Ezért tart lassan fél éve a bizonytalanság. Ilyen állapotok mellett teljesen normális, ha elkezdődik a vetélkedés a klub és a kft. vezetéséért. Ez a harc azonban mára szemmel láthatóan olyan mélyre ásta az árkot a felek között, amit már se a stáb, se a játékosok, se a közönség nem tolerál Mosonmagyaróváron.

Merthogy a DVSC elleni hazai rangadó elején Gyurka edző – azért egy edző és stábja nem áll rezzenéstelen arccal kart karba fonva a kispad mellett cserejátékosaival, ha nem tudott az egészről – és csapata az M4 Sport korábbi riportere, Horváth ellen tüntetett. Az ellen, akit Thurner és a sportegyesület kilenc tagú elnökségének hétfői lemondása után a klub küldöttgyűlése a Mosonmagyaróvári Kézilabda Club Sport Egyesület elnökének is megválasztott.

Így azóta az M4 Sport korábbi riportere diszponál az utánpótlás- és a felnőttcsapat felett is.

Szabó Miklós polgármester, továbbá Tibori-Pál Levente és Póda Péter a Motherson képviselői a küldöttgyűlés után azonnal sajtóközleményben reagáltak Horváth megválasztására. Azt közölték

Az MKC SE november 11-i tisztújítói küldöttgyűlésén történt döntést nem tudjuk és nem is fogadjuk el!

Azért nem, mert „a küldöttek delegálásnak jogszerűsége és így a küldöttek legitimációja erősen megkérdőjelezhető, így fordulhatott elő, hogy program és munkaterv nélküli vezetést választottak a küldöttek, az előző elnökség, a városvezetés és a főtámogató Motherson szakmai támogatottjával szembe az MKC SE élére”.

A polgármester és a főszponzor a küldöttállítás visszáságai miatt törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett, a felügyeleti eljárás lezárásáig elnökségi tagságukat felfüggesztették, mert

a jelenlegi elnökkel nem kívánunk közösséget vállalni!

Adrián Zoltán / 24.hu Szabó Miklós

Úgy tudjuk, a polgármester és a főszponzor azt is belengette: ha Horváth nem mond le, megvonják a támogatást a klubtól. A Motherson ezt simán megteheti, mivel a névadó szponzori szerződése az év végén lejár. Az önkormányzati támogatás megvonása már más tészta, politikai kérdéseket is felvet, hiszen a polgármesternek, ha lenne is ilyen döntési szándéka, ahhoz előbb testületi ülést kellene összehívnia.

Mivel érvel a szakmai stáb, mivel az új elnök?

Stranigg Ferenc érdeklődésünkre mélyebb betekintést engedett a háttérharcba. „Sokan úgy vélik, szerda este sportszerűtlenül viselkedett a csapat a DVSC-vel szemben.

De a sport olykor sokkal többről szól, minthogy a sportolók a munkájukat végzik, kézilabdát dobálnak jelen esetben. A sport a becsületre, az egyenességre, a kitartásra, az önmagunk és a csapat érdkeiért való közös kiállásra nevel. Akik most a csapatot kritizálják, ezt elfelejtik

– védte meg rögtön a stáb és a játékosok szokatlan demonstrációját az MKC másodedzője.

Stranigg nézőpontja szerint az öt év után leköszönő elnök 2020-ban már egy dinamikus fejlődésnek induló klubot vett át, amely irányítása mellett teljesedett ki, talán kicsit túl is nőtt az eredményesség terén azon, mint amit az UFM cég ügyvezetőjeként szakmai tudása és akarata elbírt. Ezért jelezte a polgármesternek, hogy le fog mondani.

„Ezután jött képbe egy magyar nagyvállalkozó, mint elnökjelölt, aki ráadásul kézilabdás múlttal is rendelkezik. Felvázolt egy lehetséges pénzügyi, szponzorációs hátteret, illetve a szakmai stábtól bekért egy szakmai tervet. Segítségünkkel az elmúlt hónapokban összeállított egy, a felnőtt csapat mellett az utánpótlásra is fókuszáló szakmai és menedzsmenttervet, illetve egy komplett elnöki programot, amely a jövőre nézve fogalmazta meg azokat a távlati céljait, a növekedés lehetséges területeit, amelyet elérhetőnek tart. Elképzeléseit nem csak a polgármesternek és a Motherson vezetőinek prezentálta, hanem végül nekünk, a szakmai stábnak, és a korábbi, még hivatalban lévő elnökségnek is prezentálta a tervet, utóbbi testület a tetszését fejezte ki és elfogadta azt. Úgy tudom, hogy a klub küldöttközgyűlésén azonban Szász-Fejér István nem engedte, hogy elnökjelöltként a küldötteknek is prezentálja a terveit” – mesélte Strannig.

Merthogy az egyesületi alapszabály szerint nem az elnökség választ új elnököt, hanem az SE küldöttgyűlése. A gyakorlat szerint

a tagok, többségükben utánpótlás játékosok, kiskorúak esetében a szüleik választanak előbb küldötteket – jelen esetben az egyesület alkalmazottait –, akik aztán képviselik őket, a nevükben szavaznak a küldöttgyűlésen.

Klubhoz közeli információ szerint azért állítja a polgármester és a főszponzor, hogy nem volt szabályszerű a küldöttek állítása, kiválasztása, mert nem szavazott a klub összes tagja (játékosa), hanem csak a felsőbb korosztályok játékosai. Mi több, olyan vádak is előkerültek, hogy a gyerek utánpótlás előre kitöltött lapokat kapott, azok érkeztek vissza aláírva – ilyen súlyú cselekedetet persze bizonyítani is tudni kell.

Adrián Zoltán / 24.hu A mosonmagyaróvári polgármesteri hivatal.

Megkerestük Horváth Pétert is. A Móvár SE jelen állás szerint legitimnek gondolt elnöke válaszában azt közölte, nehéz szavakkal értékelni a hét történéseit. „Igazság szerint hónapok óta óriási a feszültség a klubon belül. Hétfőn a küldöttek, akik egyben a klub dolgozói, nem szavazták meg azt a személyt akit az egyesület elnökének javasoltak.

Egy előkészítetlen helyzetbe nem akartak belemenni, illetve egy olyan személynek nem szerették volna átadni a klub irányítását, aki nem kapcsolódik Mosonmagyaróvárhoz, nincs tisztában a helyi viszonyokkal, és a klub életével. Egyáltalán nem megnyugtató, hogy felelős beosztású vezetők nem a megoldást keresik, pedig arra kell törekedni, hogy elinduljon egyfajta kommunikáció.

A nehézségek ellenére próbálok pozitív lenni, remélem, hogy sikerül rendezni a helyzetet, mert ezt a kérdést nem a pályán, hanem a tárgyalóasztalnál kell megválaszolni. A legfontosabb a mosonmagyaróvári kézilabda jövője” – írta válaszában Horváth Péter.

Információnk szerint a polgármester és a stáb a korábbi kézilabdázót, vállalkozót Gáspár Botondot látta volna, vagy látná szívesen elnökként.

Az eset óta megmerevedtek az álláspontok. A pozíciócsata okán a szurkolók nyilván nem kívánják oly módon elveszíteni az európai térképre is felkerült csapatukat, ahogy az pár éve Siófokon megtörtént. A felnőtt keret játékosai pedig januártól az Európa Liga csoportkörében is megmutatnák magukat, ahogy azt is bizonyítani szeretnék, hogy nyugodt háttér mellett sokkal többre képesek annál, mint amit ilyen zavaros mellett a bajnokság őszi idényében eddig bemutattak, s egyelőre a nyolcadik helyre elég.

The post Tüntettek a kézilabdázók, elnöki posztért harcol a korábbi sportriporter csapata a polgármester és a vállalkozó társaságával first appeared on 24.hu.


Exit mobile version