Új dinoszauruszfajt találtak Dél-Amerikában

Korábban ismeretlen dinoszauruszt írtak le Latin-Amerika déli csücskében talált maradványok alapján. Az új faj a Chadititan calvoi nevet kapta, és a Titanosaurus nem hatalmas, hosszúnyakú növényevői közé tartozott.

A kutatók egy ősi lagúna 78 millió éves ökoszisztémáját tárták fel, munkájuk részeként pedig összesen 423 darab, több száz különböző állathoz tartozó fosszíliát fedeztek fel. Amint a National Geographic beszámolt róla, ezek között szerepeltek teknős, hal, csiga, illetve dinoszaurusz maradványok is.

A több mint 400 lelet közül 20 tartozott a Chadititan calvoihoz, amely állat mintegy hét méter hosszúra nőhetett.

A titanoszauruszok között ez meglehetősen kicsinek számított, egyes fajai ugyanis meghaladhatták a 30 méteres hosszt és a 60 tonnás tömeget is.

A titanoszauruszok a mai Dél-Amerika területén voltak a legelterjedtebbek, ám a világ többi részén is éltek fajaik. Nemrég például Erdélyben talált fosszíliák alapján azonosították két új faját, amelyek a Petrustitan hungaricus és az Uriash kadici nevet kapták.

Jelenlegi ismereteink szerint a titanoszauruszok a legtovább fennmaradó dinoszauruszfajták közé tartozhattak, és ők lehettek az utolsó fennmaradt hosszúnyakú növényevők a bolygón, amikor becsapódott a dinoszauruszok korának végét jelentő aszteroida.

The post Új dinoszauruszfajt találtak Dél-Amerikában first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed