Friss Hirek

Új hivatkozási alap a magyar felsőoktatásban

A világ és az USA egyik vezető egyetemével lépett átfogó partnerségre a Budapesti Metropolitan Egyetem, nagy távlatokat nyitva meg hallgatói és oktatói számára is. A pótfelvételi időszakában a hallgatóknak még lehetőségük van csatlakozni a METU hallgatói közösségéhez és egyben élvezni az Arizona State University nyújtotta előnyöket.

Hiába tudja valaki, hogy az Amerikai Egyesült Államokban mások a léptékek, az például talán sokaknak lehet megdöbbentő, hogy az Arizona State Universitynek (ASU) 150 ezer beiratkozott hallgatója, és mintegy nyolcszáz diplomát adó képzési programja van. Az egyetem öt Nobel-díjast és tíz Pulitzer-díjast foglalkoztat, központi, Phoenix-i kampusza 600 hektáron terül el, de csak Los Angeles-i kampuszán 24 ezer hallgató tanul filmkészítést, miközben több mint 300 vezető techcéggel tart fenn partnerségi megállapodást.

Természetesen ezek csak számok nem erre koncentrálnak első sorban az ASU vezetői. „A legnagyobb kihívás, hogy az oktatás minőségét tartsuk a fókuszban, ne hagyjuk elterelni a figyelmünket arról, hogy diákjaink a legjobb oktatást kapják” – fogalmaz Julia Rosen, az Arizona State University globális akadémiai kezdeményezésekért felelős alelnöke, amikor a technológia miatt gyorsan átalakuló világ a felsőoktatásra gyakorolt hatásai kerülnek szóba.

Julia Rosen, az Arizona State University globális akadémiai kezdeményezésekért felelős alelnöke

Innovatív hozzáállás

Úgy tűnik, ez sikerül is az ASU-n. Az intézmény a világon is a legjobb egy százalékába tartozik az egyetemeknek, de az USA-ban kilencedik éve választják rendre a leginnovatívabb egyetemnek. És ez nemcsak mondjuk bejegyzett szabadalmak számában mérhető, hanem a tanulás és a tanítás területén elért úttörő eredményekben is.

Innovációs stratégiánk egyik pillére, hogy nagyon erős hangsúlyt fektetünk az együttműködésekre, különösen a közszféra és a magánszektor között. A legtöbb amerikai egyetem nem épít ki ilyen erős kapcsolatokat a magánszektorral.”

Julia Rosen

Ennek egyik megvalósulási formája az is, hogy egy magáncéggel együttműködésben az ASU globális egyetemi hálózatot hozott létre, amelyhez most első és egyetlen magyar felsőoktatási intézményként egy magyar magánegyetem, a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) is csatlakozott.

Dupla diploma, közös értékek

Ez azt a lehetőséget is biztosítja a METU hallgatóinak, hogy 3+1 év alatt két diplomát, köztük egy az ASU bármelyik amerikai alapképzési diplomájával egyenértékű diplomát is szerezzenek. A Budapesti Metropolitan Egyetemmel való együttműködés Julia Rosen elmondása alapján az ASU szempontjából is különleges. „Olyan egyetemeteket keresünk, amelyekben van vállalkozószellem, meg akarják újítani magukat, illetve pozitív hatással kívánnak lenni régiójukra. Úgy véljük, hogy a METU-ban mindezek megvannak, és nagy lelkesedéssel vágunk bele a közös munkába.”

A METU diákjai és tanárai tehát bekapcsolódhatnak az ASU, illetve egy globális, mindenhol azonos sztenderdek szerinti, magas szintű oktatást nyújtó egyetemi hálózat életébe, és ezzel túlzás nélkül mondhatjuk, hogy egy új világ nyílik ki számukra – és ez még csak a kezdet, az ASU ugyanis Julia Rosen szerint hosszútávra tervez. „Ez az együttműködés a METU-val különleges azért is, mert nagyon átfogó és hosszú időre szól. Sok, egyetemek közti együttműködés nagyon rövid, és nagyon korlátozott hatást ér el. A magyar oktatási piac már most is nemzetközi, de a METU-val való átfogó partnerségünk új hivatkozási pontot jelenthet e tekintetben, számunkra pedig különösen fontos azért, mert törekszünk arra, hogy hatásunkat egész Közép-Európára kiterjesszük, és pozitív irányba változtassunk a dolgokon.”

The post Új hivatkozási alap a magyar felsőoktatásban appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version