Friss Hirek

Új madárfaj bukkant fel hazánkban

Magyarországon korábban nem látott madárfajt, egy fiatal tamariszkuszposzátát (Curruca mystacea) fogtak be, gyűrűztek meg, majd engedtek szabadon szegedi Fehértavi Ornitológia Tábor munkatársai 2024. november 1-én – számol be a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Amennyiben az MME Nomenclator Bizottsága hitelesíti az adatot, ez lesz a 427. faj, amely hazánkban bizonyítottan előfordult.

A szegedi Fehér-tavon, az MME Csongrád Megyei Helyi Csoportja által működtetett madárgyűrűzőtáborban egy kisméretű poszáta-félét fogtak be, az alaposabb szemrevételezés után kiderült, hogy egy tamariszkuszposzátáról van szó. A faj rendkívül ritka egész Európában, mindössze két alkalommal került elő: 2007-ben Olaszországban, 2012-ben pedig Görögországban, Leszbosz-szigetén észlelték.

A tamariszkuszposzáta Közép-Ázsiában költ, a Kaszpi-tenger régiójában, Georgiában (régi nevén Grúzia), Örményországban, Azerbajdzsánban, Kelet-Törökországban és Irán északi részén. Vonuló madár, a telelőterülete Irán, az Arab-félsziget és Északkelet-Afrika Szudántól egészen Szomáliáig. Néhány előfordulását feljegyezték Jordániában és Izraelben is.

A madárról részletes fényképek készültek, ezen felül az összes fontos biometriai adatát regisztrálták. A helyszínre siető madarászok megerősítették a példány helyes meghatározását, ezt követően jó kondícióban engedték szabadon.

The post Új madárfaj bukkant fel hazánkban first appeared on National Geographic.


Exit mobile version