Az orosz állami gázóriás bankját szankcionálta az Egyesült Államok. Az orosz gázt részben a Gazprombankon keresztül számoljuk el.
Mi történt? Az amerikai külügyminisztérium és pénzügyminisztérium csütörtökön bejelentette, hogy az Egyesült Államok több szankciót is kivet a Gazprombank, vagyis az orosz állami Gazprom tulajdonában lévő bank ellen, valamint további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetre.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Gyakorlatilag kizárják a bankot az amerikai pénzügyi rendszerből, megtiltják az amerikaiakkal való kereskedést, és befagyasztják a bank amerikai eszközeit, írja a Portfolio.
Miért fontos ez? Magyarországnak azért, mert az orosz földgázt a Gazprom biztosítja, és az elszámolásait részben a gázóriás tulajdonában levő Gazprombankon keresztül bonyolítja, magyarázza a hvg.hu.
Kontextus. Magyarország a 2021-ben aláírt 15 éves szerződés alapján évi 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amit a Gazprom szállít.
Hogyan tovább?
Szijjártó Péter külügyminiszter csütörtökön közölte, hogy vizsgálják a helyzetet, a szankciók hatását, és ha kell, konzultálnak az orosz céggel.
Igen ám, csakhogy az amerikai pénzügyminisztérium arra figyelmeztet, hogy azok a külföldi pénzintézetek, akik a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tartanak fenn, „jelentős szankciós kockázattal” szembesülhetnek.
A Gazprombank közleményben reagált a szankciókra, szerintük az amerikai lépések nem befolyásolják a működésüket.
Borítókép: a Gazprombank egysége a moszkvai Novocseremuskinszkaja utcában.
The post Új szankciók: lehet, nekünk jobban fog fájni, mint az oroszoknak appeared first on Forbes.hu.