Queensland állam délkeleti partvidékénél, még a kontinentális talapzaton, de viszonylag nagy mélységben, 120-260 méteren találtak rá a remeterákra, amelyet a Queenslandi Múzeum kutatói vizsgáltak meg. A vizsgálatok feltárták, hogy eddig nem ismert fajról van szó, amelyet a különösen szép, piros lábvégei alapján eperkarmú néven emlegetnek. Az állatka tudományos neve Strigopagurus fragarchela szintén az eperszínű karomból adódik.
Az első, a faj leírásához használt mintapéldányt egy vonóhálós halászhajó véletlenül, járulékos fogásként emelte ki a tengerből 2020-ban, 146 méteres mélységből, de a további, részint sérülten, hiányosan előkerült, s később megvizsgált egyedeket is vonóhálóval szedték össze. Emiatt az életmódjáról semmit se lehet tudni.
A vizsgált példányok meglepően nagyok, e rákocskák hátpajzsának méretét adták meg a szakemberek a múzeum saját folyóiratában közzé tett ismertető tanulmányukban, az 1,5-2,5 centi közti volt. Ez azt jelenti (bár a teljes testméretet nem közölték), hogy az ollóik nélkül az állatkák 10-15 centi körüliek.
Az eperkarmú számos szokatlan tulajdonsággal rendelkezik. Különösen szép színén felül extrának tekinthető az is, hogy képes hangokat kibocsátani: sok rovarhoz hasonlóan testrészei összedörzsölésével „muzsikál”.
Az eddig megismert egyedeket csigaházakban találták. A rokonai, az ausztrál vizekben élő másik Strigopagurus-fajok szigorúan elkülönült helyeken találhatók, mind földrajzi, mind vízmélység szempontból. A kutatók szerint minden bizonnyal fontos részét képezhetik a Queensland parti vizeiben lakó élővilágnak.
The post Új, szép színezetű remeterákfajra bukkantak first appeared on National Geographic.