Friss Hirek

Új trükköt tanult a Boston Dynamics robotkutyája

Egy új tanulmány alapján a kutyaszerű robotok a mesterséges intelligenciának (MI) és a gépi látásnak köszönhetően egy nap megtanulhatnak apportírozni, azaz visszahozni az eldobott tárgyakat gazdájuknak – írja a Live Science. Szakértők egy csoportja a közelmúltban egy új, Clio nevű módszert dolgozott ki, amelynek segítségével a robotok a testükön lévő kamerák segítségével gyorsan feltérképezhetik a környezetüket, és hangutasításokkal azonosíthatják a számukra kijelölt feladat szempontjából legfontosabb részleteket.

A Clio az információs szűk keresztmetszet elméletét használja ki, amely szerint az információ olyan módon tömörül, hogy a neurális hálózat – az emberi agy információfeldolgozását utánzó gépi tanulási algoritmusok együttese – csak a releváns szegmenseket választja ki és tárolja el. A rendszerrel felszerelt robotok feldolgozzák az olyan utasításokat, amelyek például elsősegélycsomag odahozására szólítanak fel, majd a közvetlen környezetüknek csak azokat a részeit értelmezik, amelyek a feladatuk szempontjából fontosak, minden mást figyelmen kívül hagynak.

„Tegyük fel például, hogy van egy halom könyv a helyszínen, a feladat viszont csak a zöld könyv megszerzése. Ebben az esetben a jelenetről szóló összes információt átnyomjuk ezen a szűk keresztmetszeten, és végül egy szegmenscsoportot kapunk, amely a zöld könyvet képviseli” – mondta Dominic Maggio, az MIT hallgatója és a csapat tagja.

A Clio működésének bemutatására a kutatók a Boston Dynamics Spot négylábú robotját használták fel, a gép feladata az volt, hogy feltérképezzen egy irodaházat és elvégezzen egy sor feladatot. A valós időben működő Clio olyan virtuális térképet generált, amely csak a feladatai szempontjából releváns objektumokat mutatta, így a Spot teljesíteni tudta a kitűzött célokat.

A neurális hálózatok mára jelentős előrelépést értek el a helyi vagy virtuális környezetben lévő tárgyak pontos azonosításában, de az eredményeket jellemzően gondosan összeállított forgatókönyvek mentén, korlátozott számú tárgyakkal érték el.

A Clio emiatt jelent áttörést.

A fejlesztés robotikai szempontból komoly előrelépést hozhat: az, hogy a mesterséges intelligenciával rendelkező robotok valós időben képesek intuitív és megkülönböztető, feladatorientált döntéseket hozni, mérföldkőnek tekinthető. A szakértők következő céljai között szerepel, hogy magasabb szintű feladatok kezelésére alakítsák át a Cliót.

The post Új trükköt tanult a Boston Dynamics robotkutyája first appeared on 24.hu.


Exit mobile version