Friss Hirek

Új Tyrannosaurus-fajt azonosítottak Mexikóban

A kréta időszak végén a mai Észak-Amerika két külön földrészre oszlott, a keleti oldalon Appalachia, a nyugatin Laramidia húzódott – ezeket egy beltenger választotta el egymástól. Mintegy 72-73 millió évvel ezelőtt élt az a Tyrannosaurus-faj, amelynek felfedezéséről egy mexikói-angol kutatópáros számolt be a Fossil Studies folyóiratban. A maradványokra – néhány csonttöredékről van szó – a Coahuila tartományban lévő Cerro del Pueblo formációban bukkantak rá, e térség számos Tyrannosaurus-féle otthona volt a kréta végén.

72 millió éve Észak-Amerika még egészen másképp nézett ki, mint ma. A kis állatka rajza jelzi a lelőhelyet.
Forrás: Fossil Studies

A csontok alapján az egyed egy fiatal példány lehetett, amely még nem érte el teljes felnőttkori kifejlettségét, a kutatók szerint 6,3 méter lehetett a teljes testhossza ennek az egyednek. A maradványok elemzéséből világossá vált, hogy eddig nem ismert fajról van szó, ennek a kutatók a Labocania aguillonae nevet adták. Legközelebbi rokona a Labocania anomala volt, de több további, e térségben élt faj is a rokonai közé tartozott.

Ez arra utal, hogy a Tyrannosaurus-féléknek volt egy csoportja, amely kimondottan a mai Mexikó, illetve az USA délnyugati államai területéről eredtek. Bár ezek legtöbbjétől hiányos fosszíliák maradtak fenn, egyértelműen megállapíthatóak a közös jellegzetességeik.

A kőzetformáció ajándékai ezek a fajok. Legelöl, feketével a most tárgyalt állat-
Forrás: Fossil Studies

Laramidia dinoszauruszaira ebben a korban igencsak jellemző volt a nagy fokú endemizmus, vagyis számos faj csak egy-egy kisebb régió lakója volt. Ennek az oka nem világos, mivel földrajzi akadályok nem voltak a területen, és a fajok nyugodtan közlekedhettek volna a beltenger partvidéki síkságain.

A kontinens a mai Alaszkától a trópusi Mexikóig húzódott, területét illetően nem volt nagy, ám ez az észak-déli irányú kiterjedés talán beleszólhatott az egyes fajok elterjedésébe. Eltérések lehettek a helyi klímában, éves csapadékeloszlásban, hőmérsékletekben, és ne feledjük, még a nappalok hosszában is. Ezek az eltérések a növénytakaróban is megmutatkoztak, a növényi eltéréseket tükrözhették a növényevő állatok eltérései, amely végül talán elvezetett a különböző ragadozó fajokhoz.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Új Tyrannosaurus-fajt azonosítottak Mexikóban first appeared on National Geographic.


Exit mobile version