Készülnek a jövő évi Szedd Magad! rendezvényre – írta a Balaton-felvidéki Nemzeti Park.
A tihanyi Csúcs-hegy és Apáti-hegy között húzódó őslevendulás hazánk egyik leglátványosabb természeti csodája. A Tihanyi-félszigeten az 1920-as években az első nagy öreg levendulásnak a telepítése, melynek megmaradt példányai ma is láthatók.
Bittera Gyula gyógynövényszakértő 1926-ban bérbe vett a tihanyi apátságtól egy darabkát a Csúcs-hegynél húzódó birkalegelőből, és a Franciaországból magával hozott szaporítóanyag felhasználásával elültette az első levendulákat. Az alacsony igényű kis növények gyorsan szaporodtak, így ez a terület vált hazánk első ipari célú levendulaültetvényévé. A tihanyi levendula sikerét jelzi, hogy akkoriban még a tőzsdén is jegyezték- olvasható a Funiq oldalán.
Wikimedia Commons / Derzsi Elekes Andor
Az 1990-es évek környékén fedezték fel újra ezt az elveszett kis tüneményes területet, ekkor láttak neki az őslevendulás felélesztéséhez, valamint újabb területeken is elkezdtek levendulát termeszteni. Jelenleg már közel 30 hektáros területen zajlik a népszerű növény termesztése a félszigeten.
Jövőre is sokan érkeznek majd a Tihanyi Levendula Fesztiválra, melynek keretében színes programokkal, a levendulatermesztés részleteinek megismerésével és levendulás termékekkel várják az érdeklődőket. Nyáron évről évre sor kerül a Levendula szedd magad! akcióra is.
The post Újabb ezer tő levendulát ültettek Tihanyban first appeared on Sokszínű vidék.