Friss Hirek

Valóban létezik a tüzes „Pokol kapuja”

A Türkmenisztán szívében, a Kara-kum-sivatag mélyén található Derweze gázkráter, amelyet sokan csak „Pokol kapujának” neveznek, a világ egyik legérdekesebb természeti jelensége. Ez a 70 méter átmérőjű és 30 méter mély kráter több mint 50 éve ég, és azóta sem aludt ki, ami egyedülálló látványossággá tette.

A kráter 1971-ben keletkezett, amikor szovjet mérnökök földgáz után kutattak ezen a területen. Fúrás közben egy hatalmas föld alatti üregbe botlottak, amely beomlott a fúrótoronnyal együtt. Az üregből mérgező metángáz szivárgott, amely komoly veszélyt jelentett a környezetre és a helyi lakosságra. A mérnökök úgy döntöttek, hogy meggyújtják a gázt, abban a reményben, hogy néhány nap alatt elég. Azonban a gáz még ma, több mint fél évszázaddal később is ég.

Derweze különleges látványt nyújt, különösen éjszaka, amikor a lángok fényesen világítanak az égő kráterből, szinte túlvilági hangulatot árasztva. A helyi kormány fontolóra vette, hogy turisztikai célponttá fejlessze a környéket, bár a látogatás ma is csak minimális infrastruktúrával lehetséges.

Kapcsolódó
Fantasztikus látványt nyújt a Gellért-hegyi “víztemplom”
Budapest legnagyobb víztárolójában jártunk.

The post Valóban létezik a tüzes „Pokol kapuja” first appeared on Sokszínű vidék.


Exit mobile version