Friss Hirek

Van, hogy halálossá válik a kutyák nyála

A kutya az ember legjobb barátja, házi kedvenceink közelségük, velünk való állandó érintkezésük miatt mégis komoly fenyegetést jelenthetnek ránk nézve. A statisztikák alapján a kutyák a fajunkra leginkább veszélyes állatok rangsorában igen elől állnak.

A többség azt hihetné, hogy az ebek elsősorban a harapásaik okozta súlyos sérülések révén jelentenek fenyegetést, a valóságban azonban sokkal problémásabbak a szervezetükben jelenlévő, potenciálisan átadható kórokozók. Ebből a szempontból a Capnocytophaga baktériumnemzetség tagjai által előidézett fertőzés különösen problémás, még ha meglehetősen ritka is – írja a Live Science.

Egy, a skandináv országokban végzett vizsgálat alapján a betegség évente egymillióból nagyjából 0,5–0,7 embert érint, sok régióban nem is követik nyomon az esetszámot. 2018-ig 500 olyan esetet dokumentáltak, amely során a Capnocytophaga canimorsus okozott fertőzést, a tényleges szám viszont ennél nagyobb lehet.

A baktérium főként a legyengült immunrendszerű személyek számára veszélyes, további kockázati tényező a lép hiánya, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás és a 40 év feletti életkor. A fertőzést kilenc különböző baktériumfaj okozhatja, ezek közül néhány, így a Capnocytophaga gingivalis természetes módon is megtalálható az ember szájában.

A megbetegedések többségéért a kutyák és macskák szájában élő Capnocytophaga canimorsus felelős.

A baktérium általában harapás, esetleg kutya- vagy macskanyál nyílt sebbe történő bekerülésével terjed.

A harapások túlnyomó többsége természetesen nem jár fertőzéssel.

A tünetek jellemzően három–öt nap után léphetnek fel, a seb környékén ilyenkor hólyagosodás, bőrpír, duzzanat és fájdalom jelentkezik. Emellett gyakori a láz, a hasmenés, a hányás és a fejfájás.

A kórokozó a testben szétterjedve szívinfarktust, veseelégtelenséget, üszkösödést, vérmérgezést és agyhártyagyulladást is kiválthat. Azoknál a pácienseknél, akiknél ilyen súlyos állapot alakul ki, a túlélés esélye 30–5 százalék közé csökken.

A betegség antibiotikummal kezelhető, de nagyon sok múlik a korai közbeavatkozáson. Üszkösödés esetén sok esetben amputációval tudják csak megmenteni a beteg életét.

The post Van, hogy halálossá válik a kutyák nyála first appeared on 24.hu.


Exit mobile version