Miután szeptember 27-én szerencsésen túlélte napközelségét, egyre kedvezőbb helyzetbe került a különösen hangzó névű, C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstökös. Október 12-ére érte el földközelségét, amikor 0,42 CSE-re, azaz 70,6 millió kilométerre haladt el a bolygónktól.
További izgalmas kérdés volt a csóva láthatósága, illetve – a térbeli orientációja miatt – akár az ellencsóva megjelenése. Az égi vándor minden előzetes várakozásnak megfelelt, sőt az összfényessége meghaladja az előre jelzett értékeket. Látványa kísértetiesen hasonlít a négy évvel ezelőtt feltűnt C/2020 F3 (NEOWISE) pazar megjelenésére.
Az október 15-i alkonyati megfigyelhetőség további kérdése volt a nagy holdfázis zavaró hatása. Vajon lehet-e észlelni a nagy holdfény ellenére is? A 17-én bekövetkező telihold előtti napokban napnyugtakor égi kísérőnk már a horizont felett tartózkodott, így az erős holdfény elnyomta a halvány részletek kontrasztját.
Szerencsére a csóvás égi vándor fényessége kitartott, sőt a fényszennyezés és a holdfény kedvezőtlen, együttes hatását is felülírta. A kép készültének időpontjában büszkén mutatkozott az emblematikus veszprémi helyszínek, a Szent István völgyhíd és a Szent László-templom felett.
Akár egy égi óramutató, még a fényözönben is megfigyelhető volt az éjszakai közvilágítással dacolva.
A realitáshoz hozzátartozik, hogy szabad szemmel nézve halvány objektumot kell elképzelni, tehát a csóva íve csak egy szolid, diffúz ívként volt észlelhető. Nagyban segít, ha előre betájoljuk magunkat, hogy tudjuk, merre kell keresni.
Másnapra a Hold fázisa tovább növekedett, de mégis bizakodva keltünk útnak Landy-Gyebnár Mónikával, a National Geographic munkatársával, hogy megörökítsük az üstököst a Balaton felett. A napközbeni felhők elvonultak, így nem csak a kedvünk, hanem estére az ég is kiderült.
Már többször bizonyított helyünkre igyekeztünk: Balatonakarattyán a magaspartról kiváló kilátás nyílik a Balaton keleti medencéjére és a megfigyelhetőség szempontjából fontos nyugati látóhatárra. Az autóból kiszállva első pillantásra egyértelmű volt a kométa látványa.
A közelgő cirrus felhőzet miatt csak néhány percig élvezhettük a hosszú csóva látványát, utána belemerült a felhőzet, fényszennyezés, pára, holdfény elegyébe. Az északi part településeinek – Balatonfüred, Alsóörs, Balatonalmádi – fényei mégis olyan hangulatossá, amolyan balatonivá varázsolták a csillagos tájképet.
Szabad szemmel hozzávetőleg 10-12 fok, míg fotón és a magammal hozott 8×30-as Zeiss binokulárban 15-20 fok hosszan lehetett követni a csóvát. Hosszabb expozíció idejű felvételek nyilvánvalóan még több részletet, még hosszabb csóvát mutatnak.
Az elkövetkezendő napok szép reményekre jogosítanak fel: nyugati irányba tekintve az üstökös napról napra magasabbra kerül, miközben a Hold fázisa csökken. 18-án 20 fok, 19-én 22 fok, míg 20-án vasárnap 24 fok lesz a horizont feletti magassága az esti égen.
Fontos megjegyeznünk, hogy a Földtől távolodva az összfényessége várhatóan napról-napra csökkenni fog. A pontos pozíciókat a fenti ábra mutatja, minden nap 19 órára számolva.
Ladányi Tamás oldala ezen a linken érhető el.
The post Városi fények felett is szabadszemes az üstökös first appeared on National Geographic.