Friss Hirek

Veszélyt jelenthet a terhességre a klímaváltozás

Egy nemzetközi tanulmányban Hajdu Tamás, a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont szakértője és kollégái azt vizsgálták, hogy miként hat a globális felmelegedés a termékenységre – írja a HUN-REN. Az eredmények alapján Spanyolországban például a rendkívül forró napokat követően kilenc hónappal csökkent a termékenységi ráta, de a kutatók egyéb régiókat is elemeztek.

Hajdu Tamás az 1980 utáni összes magyarországi születés, terhességmegszakítás és magzati halálozás adataiból számolt fogantatási rátákat, majd megvizsgálta, hogyan függnek össze ezek a hőmérséklettel. A kutató szerint a hatást egyfajta U alak jellemezte: a hőhullámot követő kettő-négy héttel esik vissza legerősebben a fogantatások száma.

Három héttel egy hőhullámos hetet követően, tehát amikor az átlaghőmérséklet minden nap 25 Celsius-fok felett volt, közel hat százalékkal kevesebb terhesség indul, mint egy olyan hetet követően, amikor az átlaghőmérséklet minden nap 15 és 20 fok közötti volt.

A szakértő kiemelte: a meleg időjárás valószínűleg nem a szexuális aktivitás megváltoztatásával befolyásolja a fogantatásokat, hanem főként a férfiak megtermékenyítő- és a nők fogamzóképességére hat.

A kutató szerint a meleg nem eltünteti ezeket a terhességeket, hanem jelentős részüket egyszerűen késlelteti, a magas hőmérsékletű hetek után négy-hat hónappal ugyanis megemelkedik a fogantatások száma.

A terhességekre is kihat

Az eredmények alapján a hőség a fogantatások esélye mellett a már folyamatban lévő terhességeket is befolyásolja.

A becslések szerint a megfogant terhességek 40-70 százaléka nem jut el az élveszülésig, és ezen magzati veszteségek elsöprő többsége a terhesség első néhány hetében, a klinikai felismerés előtt történik.

Ha a várandóság első néhány hetében szokatlanul meleg az időjárás, akkor nő a korai vetélések száma, hideg időjárás esetén viszont mérséklődik. Hajdu Tamás azt is bebizonyította, hogy ha a terhesség alatt melegebbre fordul az időjárás, akkor az újszülöttek átlagos születési tömege is csökken.

Bár a születések száma összességében csak kismértékben módosul, némiképp várható egy éven belüli átrendeződés. A nyári időszakban kevesebb terhesség fog kezdődni, de ezek nagy része nem tűnik el, csak későbbre tolódik.

„Ugyanakkor ezek a hatások is mérsékeltek, várhatóan néhány százalékos átrendeződésről beszélhetünk” – mondta a szakértő. A kutató szerint érdemes azt is látni, hogy a születések számát befolyásoló tényezők között nem a klímaváltozás áll az első helyen, ám ez egy olyan szempont, amelyre a klímaváltozás kapcsán ritkán gondolunk.

The post Veszélyt jelenthet a terhességre a klímaváltozás first appeared on 24.hu.


Exit mobile version