A magánfinanszírozású Polaris Dawn küldetés legénysége elérte a Földtől való 1400 kilométeres távolságot – írja az MTI, a SpaceX szerdai bejelentése alapján. Messzebb repültek a NASA 1966-os Gemini-11 küldetésének legénységénél is, akik 1374 kilométerre jutottak el.
Viszonyításként: a Nemzetközi Űrállomás (ISS) mintegy 400 kilométeres magasságban kering, orbitális pályán.
A küldetéssel viszont nem csupán egy korábbi rekordot akartak túlszárnyalni, hanem arról is további adatokat akartak gyűjteni, hogy milyen hatással van az emberi szervezetre és az űrkapszula működésére a Földet körülvevő és azt a kozmikus sugárzás nagy részétől védő Van Allen-övön való áthaladás.
Polaris Dawn and Dragon at 1,400 km above Earth – the farthest humans have traveled since the Apollo program over 50 years ago pic.twitter.com/rRDeD1dY1e
— SpaceX (@SpaceX) September 11, 2024
A kockázatok csökkentésére a legénység legfeljebb tíz órát tölt ebben a magasságban, majd a Földhöz közelebbi pályára áll. Az ötnapos küldetést a milliárdos Jared Isaacman vezeti, rajta kívül 3 másik három emberből áll a legénység, egyikük sem hivatásos űrhajós.
Az űrkapszulát a SpaceX Falcon 9 rakétája indította útnak a floridai Cape Canaveral űrkikötőjéből, szeptember 10-én. A küldetés egyik célja, hogy az űrutazásokhoz kifejlesztett, új űrruhát teszteljék. A küldetés harmadik napján, amikor az űrkapszula mintegy 700 kilométerre lesz a Földtől, Isaacman és a SpaceX egyik alkalmazottja, Sarah Gillis űrsétát is tesz a tervek szerint, ez lehet a világ első kereskedelmi űrsétája. A missziót több kritika is érte, veszélyessége miatt, főleg azért, mert az űrhajónak nincs légzsilipje, így az egész kabint nyomásmentesíteni kell majd az űrséta előtt.
The post Videó: 50 éve nem volt ember ilyen távol a Földtől first appeared on 24.hu.