Mintegy 350 ezer évvel ezelőtt egy mára már kihalt vulkán óriási kitörést produkált Itália déli részén. A tűzhányó olvadt vulkanikus anyagokkal töltött fel egy közeli völgyet, amelyek aztán egy ősi csoport érdeklődését is felkeltették – írja az IFLScience.
Miután ezek a forró anyagok lehűltek, emberek érkeztek felfedezni az új képet öltött völgyet, eközben lábnyomokat hagyva maguk után a még puha kőzetben. A különleges lenyomatok ördög nyomokként váltak ismertté.
Egy új tanulmány kutatói ezen akartak változtatni azzal, hogy beható vizsgálatnak vetették alá a lenyomatokat.
Régóta ismertek már egyenletek, amelyekkel pusztán egy lábnyom alapján kiszámítható, például valakinek a testtömege. Az ördög nyomokat azonban a legtöbb lábnyommal ellentétben nem szilárd, lapos talajon hagyták, hanem puha és feltehetőleg igencsak csúszós felületen. A vulkáni terepen az embereknek máshogyan kellett lépkedniük, hogy megőrizzék stabilitásukat, ezért a hagyományos egyenletek nem alkalmazhatóak az ottani nyomokra.
A szakértőknek kitartó munkával viszont sikerült olyan egyenleteket találniuk, amelyekkel boldogultak. Ezekkel sikerült meghatározniuk, hogy az ördög nyomokat hagyó mind a négy illető 55,5 és 64,6 kilogramm közötti volt, magasságuk pedig 152,9 és 176.6 centiméter között mozgott. A csoport feltehetőleg két nőből vagy gyerekből és legalább egy felnőtt férfiből állt.
Ezek a számok megegyeznek a Homo heidelbergensis átlagos testméreteivel, a faj ráadásul jelen is volt Európában a vulkánkitörés idején. A Homo heidelbergensis a neandervölgyi és a ma élő emberek őse volt, amely körülbelül 200 ezer évvel ezelőtt halt ki.
The post Vulkáni talajon jártak az ősi ördögök first appeared on 24.hu.