Friss Hirek

Yo, wassap, itt a demokrata elnökjelölti gyűlés! – megérkeztünk az influenszer politikai kampányok korába?

Egyelőre nem tudni, hogy mennyi tudatosság, előre tervezés állhat a mögött, hogy Kamala Harris és a bratsummer mém rátenyereltek az internetre. Nincs perdöntő bizonyíték, hogy a Brat albumot kiadó Charli XCX és a demokrata elnökjelölt kampánycsapata tudatosan összedolgozott volna, az viszont már nagyjából látható, hogy Harrisék képesek terelgetni, irányba tenni a Z generációs influenszereket, akik közül sokan az elnöki kampányban is aktív szerepet vállalnak – a demokraták legutóbbi jelöltállító gyűlésén kis túlzással az újságírók szerepét is átvették. Egyesek szerint narratíva-, mások szerint nemzedékváltás történik, Harris csapata mindenesetre nemcsak teret enged az új hírnököknek, hanem segíti is őket – a régiek kárára. Hogyan figyelnek a kampányban a demokraták az influenszerekre az újságírók helyett?

19 évesen a kampánycsapatban

Kamala Harris megörökölte Joe Biden kampánycsapatának nagy részét, az új demokrata elnökjelöltnek viszont több apró változtatást is végre kellett hajtania, hogy a főleg fiatalokra optimalizált kampány elemei végre működőképesek legyenek. Az egyik ilyen elmozdulás a posztok, bejegyzések számának növelése volt. Harris az első 20 napban kétszer annyi bejegyzést tett közzé a közösségi médiában, mint Joe Biden az induláskor. A leköszönő elnök TikTok-fiókja összességében 335-ször publikált bejegyzést február 11. és július 19. között, így összesen 174 millió megtekintést ért el, ami körülbelül félmilliós átlagnak felel meg posztonként. Miután Biden július 21-én kiszállt a versenyből, Harris kampányfiókja 65-ször posztolt, és összesen 385 millió megtekintésig jutottak, ami átlagosan 6 millió megtekintést jelent bejegyzésenként, azaz 12-szer többet, mint Biden esetében.

A posztok számának növelésén túl az is sokat számított, hogy a fiatalok nemcsak a megosztásokkal, de csapattagokként is segítették a demokrata jelöltet. Kamala Harris már a 2020-as kampányában együtt dolgozott szemtelenül fiatal munkatársakkal, ilyen például Deja Foxx, aki 19 évesen vett részt a jelölt visszalépésével végződő kampányban. De Harrisék kampánycsapatában nem ő volt az egyetlen 20 éven aluli, ami az influenszer szerint tükrözi

 a fiatalok hatalmát, nemcsak a szavazásnál, hanem a narratíva meghatározásában is

mondta Foxx a CNN-nek. Az aktivista már tapasztaltnak számít, hiszen legalább 16 éves kora óta politizál.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Deja Foxx (@dejafoxx) által megosztott bejegyzés

Célzott hirdetések helyett célzott tartalmak

A Kamala Harris tiktokos kampányoldalát a 24 éves Parker Butler és a 25 éves Lauren Kapp vezeti, akik egy ötfős, Z generációs csapattal gyártják a tartalmakat. Az alapokra kiképezték őket, de azután tulajdonképpen szabad kezet kaptak az online tartalmak gyártására. Más platformra mások gyártanak tartalmat, és minden egységnek külön vezetője van, akik az adott felület formátumaihoz, trendjeihez igazodnak.

Az X-fiók a „politikai junkie-knak” készült,
az Instagram a ma emberének,
a Facebookon az idősebbeket célozzák meg,
míg a TikTokon a legfiatalabbakat.

Fontosnak tartják, hogy a gyártáshoz hasonlóan a befogadás sem lehet erőltetett, azaz úgy kell működnie – vagy legalább azt érzetet kell keltenie –, hogy a fogyasztó saját akaratából gyártja vagy fogyasztja az adott tartalmat. Ezért a hirdetési pénzeket sem ebbe az irányba terelik. Kapp folyamatosan figyeli a TikTok lelkét, nincs olyan trend, kihívás vagy dal, ami elkerülné a radart, a megtekintések helyett azonban a like-ok számára helyezik a hangsúlyt, szemben például a Trump-csapattal, amelynek videói sokszor elképesztő nézettséget hoznak – alacsony kedvelési hajlandósággal.

50 millió megtekintést érhetsz el a TikTokon, de ha csak 5000 kedvelést kapsz, akkor a videód visszafogottnak tekinthető, tulajdonképpen bukásnak számít

– mondta Kapp hozzátéve, hogy ebben a mutatóban is nagyot javultak, a korábbi 10–15 százalékos kedvelési arány 15–25 százalékkal nőtt, mióta Kamala viszi a fő kampányoldalt.

Real time kampány

Ez a megnövekedett posztszámok mellett annak is köszönhető, hogy Harris csapata gyors reagálású: akár néhány perccel egy mém megjelenése után képes továbbosztani/gondolni/kifacsarni azt. Nincsenek bonyolult emailes körök és egymásba érő, végtelen meetingek, inkább Slacken kommunikálnak egymással, a jóváhagyási lánc is rövid, hogy a tartalom minél frissebb és aktuálisabb legyen, úgy tartalmilag, mint formailag. A kampánycsapatot sokszor a követők segítik, hogy éppen melyik filtert vagy kihívást használják, ők pedig szinte gondolkodás nélkül beépítik ezeket. Ahogy Lauren Kapp a WIRED-nek elmondtamegragadják a virális pillanatokat, ezzel egy különös és intenzív kapcsolatot alakítanak ki a közösségükkel.

Ezzel párhuzamosan viszont Donald Trump lendülete alábbhagyni látszik – legalábbis a TikTokon. Az újrázni készülő exelnök erősen nyitott, az első 24 órában 1,1 millió követőt gyűjtött össze, az UFC-vezér Dana White-tal készült első videója közel 175 millió megtekintést ért el. Azóta viszont nem nagyon tudja megközelíteni ezt a számot, a Harris TikTok-oldala felett őrködő Kapp szerint ez azért lehet, mert Trump és csapata nem érzi/érti ezt a platformot.

@realdonaldtrump Launching my TikTok at @UFC ♬ original sound – President Donald J Trump

A Trump-kampány június 1-jén startolt a TikTokon, azóta 13 poszt született, ami még Bidentől is sovány lenne. Trump a nézettségre megy rá, ezért a videókban a nagy neveket igyekszik bedobni, White mellett megjelent már  Jake Paul, Logan Paul és Adin Ross, az uralkodó TikTok-trendek vagy bármilyen őrület viszont nem, Trump csak a saját táncát imitálta. Így pedig nehéz berúgni a mémmotort, pláne felülni rá.

A technológia megváltoztatta a játékot. Nem lehet alábecsülni ennek a pillanatnak az erejét. Nemzedékváltást élünk

– mondta Melanie Campbell, Harris egyik szövetségese, aki nemrég egy 44 ezer embert megmozgató Zoom-hívást szervezett a „Győzz a fekete nőkkel” címmel, amely nem titkoltan Harris népszerűségét növelte. Nem ez volt az egyetlen ilyen Zoom-hívás, több tucatot indítottak a tartalomgyártók maguktól is. Az ilyen beszélgetésekbe való bekapcsolódás is a részvétel érzetét erősítette a választókban, a többi között ezeknek köszönhetően a „választásra” már nem egy múlt századi, kötelező pofavizitként gondolnak a fiatalok, hanem egy menő dologra, a kampány ideje alatt pedig úgy érezhetik, hogy beleszólhatnak a politikába és alakíthatják azt, a politika pedig számít rájuk. És ez a világ nem csak befogadja őket, de lehetőséget is ad számukra, hogy ők meséljék el a történetét.

Yo, wassap!

A netes véleményvezérek óhatatlanul egyfajta közvetítői szerepet is betöltenek, a saját tolmácsolásukban dolgoznak fel egy hírt, emiatt viszont a „tudósítás” többnyire szubjektív lesz. A demokraták nemzeti konvenciója augusztus 19-én kezdődött Chicagóban, ahol olyan térbe helyezték az influenszereket, ahol addig az objektív tájékoztatás volt az alapvető elvárás.

Az eseményre most először meghívást kapott több mint 200 tartalomkészítő, nem titkoltan azzal a céllal, hogy személyesen tudósítsanak a történésekről, és kihasználva a YouTube, a TikTok és az Instagram felhajtóerejét, több tíz millió amerikait érjenek el, köztük olyan fiatalokat is, akik nem olvasnak vagy néznek híreket a hagyományos csatornákon. A meghívottak között a pár tízezrestől a több milliós követőbázisú influenszerig terjedt a skála.

NEWS: The Democratic National Convention will welcome hundreds of content creators to Chicago this August! pic.twitter.com/MOuG0IB3GA

— 2024 Democratic National Convention (@DemConvention) August 1, 2024

Harris kampánycsapata elméletileg csak növelte az influenszerek számát, gyakorlatilag viszont tett egy jó nagy lépést egy új, saját nyilvánosság felé, ahol már az influenszerek töltik be az újságírók szerepét – csak nem szövegtengerrel, hanem csillogó-zajos tartalmakkal számolnak be az eseményről.

Chicagóban el voltak kényeztetve az influenszerek, akik minden segítséget megkaptak a demokrata vezetőkkel való kapcsolattartáshoz, ellentétben az újságoknál, tévéknél, rádióknál dolgozókkal. Az influenszerek például a legjobb helyekről hallgathatták a beszédeket, és egy külön termet (Creator Lounge) kaptak, ahol gyárthatták a tartalmaikat, öten a jelenlévők előtt is elmondhatták a gondolataikat.

A már említett Deja Foxx is színpadra állhatott, hogy aztán a reproduktív jogokat, a megélhetési költségeket vagy éppen a diákok tartozásait emlegetve fokozza a hangulatot.

Egyedül 6–7 millió embert tudok elérni, akiket egyébként nem érdekelne a politika

– ezt már az eseményre szintén meghívott a Brian Tyler Cohen mondta.

A videómegosztón 3,1 millió követővel rendelkező youtuber szerint jót tett az alapvetően politikai rendezvénynek, hogy a sokszínű influenszerek felpezsdítették a hangulatot.

Sokan a közösségi médiából szerzik az információikat, én pedig egy nagy alkotói hálózat tagja vagyok, akik jó munkát végeznek annak érdekében, hogy mindenkit informáljanak politikai nézetektől függetlenül

– mondta Carlos Eduardo Espina, akinek több mint 10 millió követője van a TikTokon.

Míg a hagyományos lapok, portálok az aktuális eseményekről semleges hangnemben tudósítanak, addig a tartalomkészítőknek határozott álláspontjuk van, és maguk zsonglőrködnek a fékekkel meg az ellensúlyokkal.

Én vagyok a szerkesztő, én vagyok az író, én vagyok a történetmesélő, én vagyok a PR-os srác

– fogalmazott Josh Helfgott influenszer, aki az LMBTQ-közöségekkel kapcsolatos problémákról készít tartalmakat, támogatja Harris elnökjelöltségét, és egyébként 5,5 millió követője van a TikTokon. Csak összehasonlításképpen: a New York Timest nagyjából feleennyi példányban nyomják, ráadásul egynél jóval több ember állítja elő a lapot.

Változó, hogy az influenszerek közül ki vallja be, hogy Harrisért csinálja, és ki vallja magát függetlennek, azt azonban mindenki hangsúlyozza, hogy mindent önszántukból, a saját meglátásuk szerint tesznek, és mert erős a tartalomkészítési kényszerük.

Nem kérdés, hogy az ide meghívott alkotók nagyrészt támogatják Kamalát, legalábbis azok, akikkel én találkoztam

– mondta a már idézett Josh Helfgott, Rob Flaherty, a Harris kampány digitális stratégája viszont azt mondta, hogy „természetesen nem várjuk el senkitől az itt lévő alkotók közül, hogy Kamala Harris és Tim Walz propagandistája legyen.”

A Reuters beszélt a gemma_talks két alkotójával, Parival és Eve-vel, akik elmondták, hogy a következő videójukban ők is a reprodukciós jogokról fognak beszélni, ami Harris egyik kampánytémája is. Mindezt tették egy „Harris, Walz” feliratú sapkában, amit állításuk szerint a nap elején osztottak ki a tartalomgyártóknak. A hírportál tudósítása szerint azt mondták: remélik, nagy hatással lesznek majd a novemberi választásokra.

És remélhetik is. Ahogy Harrisék ráéreztek a fiatalok tartalomfogyasztási szokásaira, úgy sikerült reagálniuk a módosult hírfogyasztási magatartásokra is. A Pew Research Center 2023-as kutatása szerint az amerikai felnőttek fele a közösségi médiából jut a hírekhez, 30 százalékuk a TikTokról, a 18 és 29 évesek esetében 44 százalék ez az arány. És a követők száma azóta meredeken emelkedik mindenhol, de főleg a TikTokon, tehát akár teljesülhet is az influenszerek vágya.

Mike Segar – Pool / Getty Images A Demokrata Nemzeti Kongresszus zárónapja 2024. augusztus 22-én.

Frusztrálják az újságírókat a „demokraták pompomlányai”

Ezzel szemben az újságírók egy része nem érezte annyira komfortosan magát Chicagóban.

Ezek a legrosszabb munkakörülmények, amiket valaha tapasztaltam

– mondta Jonathan D. Salant, a Pittsburgh Post-Gazette politikai főszerkesztő-helyettese. Andrew Feinberg, a The Independent fehér házi tudósítója azt mondta: a jelöltállító gyűlésen szinte lehetetlen volt interjút készíteniük, ráadásul olyan helyre ültették őket, amely távol és magasan volt, ezért nem érezték azt biztonságosnak.

A Politico tudósítója arról számolt be, hogy már-már zavaróan éles határvonalat húztak az influenszerek és az újságírók közé. Szó szerint is, hisz az újságírók nem mehettek be a Creator Lounge-ba, csak egy „függöny résein nézték az elbűvölő, exkluzív teret”, sokan a nagy médiasátorban nyomorogtak vagy a padlón ültek a teremben. A lap munkatársának ennek ellenére két influenszer segítségével sikerült bejutnia, bármennyire is furcsa leírni ezt a mondatot egy olyan esemény kapcsán, amelyre 15 ezer újságírót hívtak meg. Szerinte nem kell annyira irigykedni: volt egy svédasztal, egy bár, de a bentlévők többnyire ültek és csendben beszélgettek. Viszont nyugodtan tudtak tartalmat készíteni, és – ez már jobban zavarta az újságírókat – a „kék szőnyegen” interjút is készíthettek az influenszerek, míg ez az újságíróknak nem adatott meg.

Furcsán hat, hogy a kongresszusi teremben mindenki szelfizik vagy épp élőben bejelentkezik, a lap szerint ezért sokan a „demokraták pompomlányainak” gúnyolják a tartalomkészítőket. Ezt a felbolydult méhkast akár meg is lehetne szokni, de a médiamunkásokat sokkal jobban zavarja, hogy az influenszerek szabadon dolgoznak, nagyjából annyi utasítást kapnak, hogy „légy önmagad”, többen nem rendelkeznek politikai háttérismeretekkel, inkább humoristák vagy divatinfluenszerek. Kezd eltűnni a határvonal a tényellenőrző, objektív újságírás és a végtelenül szabad influenszerkedés között.

A médiának megvan a maga pörgése, de az újságírókat érdekli a tények ellenőrzése. Gondoskodunk arról, hogy minden pontos legyen, de ugyanez nem mondható el a legtöbb tartalomkészítőről

– mondta Grace Segers. A The New Republic újságírója szintén azt emelte ki, hogy a tudósítások túlságosan szubjektívek lesznek.

Kevin Dietsch / Getty Images

Az újságírókat épp kipaterolják

Az influenszereket azonban mindez nem hatja meg.

 Az idejétmúlt sajtómunkások seggét épp kiteszik, hogy mások jöhessenek helyettük, és ők ezt utálják

– fogalmazott Brian Baez influenszer, aki felháborodott azon, hogy az újságírók felháborodtak a körülményeken. Szerinte a mai sajtómunkások amúgy is lusták és szenzációhajhászok.

Senki sem helyettesít senkit!

– reagált a Harris kampány digitális stratégája arra a kérdésre, lecserélik-e az újságírókat influenszerekre. Rob Flaherty szerint észre kell venni, hogy a szavazók több helyről fogyasztják az információt, mint eddig bármikor, ők pedig ennek szellemében cselekedtek.

Fabian Fellmann, a Tages-Anzeiger és a Süddeutsche Zeitung amerikai tudósítója úgy véli, a tartalomgyártók nem tudják majd helyettesíteni a klasszikus értelemben vett tudósítókat. „Megtekintéseket kapnak a platformjaikon. Kattintásokat kapnak. Reklámbevételt kapnak. Mi újságírók vagyunk. Olyan fizetést kapunk, amely független attól, amit írunk” – mondta a Reutersnek. Majd hozzátette:

Azt hiszem, ez az új valóság.

The post Yo, wassap, itt a demokrata elnökjelölti gyűlés! – megérkeztünk az influenszer politikai kampányok korába? first appeared on 24.hu.


Exit mobile version