A sztáralapkezelő szerint azért látják a nemzetközi befektetők kockázatosnak az országot, mert nem tudni, hogy tíz év múlva az Európai Unió vagy a NATO tagjai leszünk-e még.
Zsiday Viktor, a Citadella Alap (Hold Alapkezelő) portfóliómenedzsere a Magyar Narancsnak adott hosszú interjút, amiben beszélt a Magyar Nemzeti Bank élén jövő márciusban bekövetkező váltásról is. Mint ismert, Varga Mihály jelenlegi pénzügyminiszter veszi át Matolcsy György helyét, a gazdasági csúcsminiszter pedig Nagy Márton lesz. Erről Zsiday úgy fogalmazott, az alapján, ahogyan a piacok reagálnak, és amit a piaci szereplőktől hall, mostantól egyszereplősnek tekintik a műsort. Csakhogy:
„nem biztos, hogy ez annyira jó, mert ha nincs valamiféle jegybanki különállás, vagy legalább igény a kormánnyal szembeni függetlenségre, akkor a jegybankok, ahogyan ez sokszor megtörtént, hajlamosak alacsonyabb kamatszintet tartani a szükségesnél.”
A Forbes Money Summit színpadán nemrég fellépő Zsiday a mostani interjúban azt mondta, szerinte részben ennek is szólt az elmúlt időszak forintgyengülése.
A magyar fizetőeszköz gyengélgedése mellett beszélt az úgynevezett euroizációról is, arról a folyamatról, amikor a lakosság spontán kezdi el használni az eurót a mindennapokban annak ellenére, hogy nem az ország hivatalos fizetőeszköze. Ezt a folyamatot csak úgy lehetne visszafogni vagy lassítani, ha a forint tartósan, évekre beállna egy stabil – nem is igazán fontos, mekkora – nominális szintre. Zsiday szerint az euroizációval az is baj, hogy ha sokáig zajlik, akkor a jegybank elveszíti a mozgásterét, hiszen ha minden hitelkihelyezés, megtakarítás euróban történik, akkor
„onnantól a forint már nem nagyon játszik.”
Zsiday az interjúban úgy fogalmaz, ő egyetértett a forinthoz való ragaszkodáshoz, mert a saját deviza egyfajta villámhárítóként működik, de túl sokszor éltek vissza ezzel a villámhárító-szereppel, a trükk pedig elveszítette az erejét. Így mostanra Zsiday is úgy látja, hogy vagy mi engedjük el a forintot hivatalos fizetőeszközként vagy magától kivonul. „Az euró be tudja vezetni magát, és nem kell erről döntést hoznia a parlamentnek” – fogalmazott.
A szakértő feltette a kérdést, miért ilyen magas az elvárt magyar kamatszint mind a hazai lakosság, mind a külföldi befektetők részéről? Mert kockázatosnak látják az országot, nem tudni szerinte, hogy tíz év múlva még az Európai Unió vagy a NATO tagjai leszünk-e. Ugyanígy nem tudja senki, hogy milyen intézkedéseket hoz a központi kormányzat, kit támadnak meg, kit űznek el az országból iparági szinten – ezekből következik a nagy kockázati prémium.
2025-re fordulva Zsiday arról is beszélt, hogy további bizonytalanság, hogy a jövő év második felében, egy kiélezett belpolitikai helyzetben is ragaszkodik-e majd a kormány ahhoz, hogy visszavágnak minden beruházást, minden kiadást, ezzel garantálva a kamatok nélküli költségvetési hiány alacsony szintjét, vagy „megint a lovak közé dobják a gyeplőt”, ahogy tették már korábban.
The post Zsiday Viktor: Az euró be tudja vezetni önmagát, nem kell ehhez parlamenti döntés appeared first on Forbes.hu.