Friss Hirek

A csont gyógyulása fájdalommal jár együtt?

A címben feltett kérdésre általánosságban a válasz: igen. De nem minden csontnak a gyógyulási folyamata jár együtt fájdalommal, és ez a fájdalom egyénenként eltérő lehet. A gyógyulás okozta fájdalom sok mindennek a függvénye.

Egy csont gyógyulási ideje általában 6-8 hetet vesz igénybe. Ha a gyógyulás szakaszában nagy fájdalmat tapasztalunk, és a sérülés helyén nemcsak fájdalmat, de duzzanatot is érzünk, illetve a terület gyulladt állapotba kerül, akkor biztosak lehetünk benne, hogy valami probléma áll a gyógyulás útjában.

Közvetlenül csonttörés után duzzanat és fájdalom keletkezik. A gyulladás a sérüléssel jár együtt, de mind a fájdalom, mind a gyulladás a gyógyulási folyamat szerves részét képezi.

Az immunrendszer a sejtek, a hormonok és a jelek összetett hálózatát használja, hogy gyulladást hozzon létre a sérülés helyén. Azért történik így, mivel a sérüléshez vérre van szükség, amely oxigént, tápanyagokat és speciális sejteket szállít az immunrendszerből, amelyek azonnal elkezdik gyógyítani a sérült testrészt.

A csonttörés általában 6-8 hét alatt meggyógyul, de akár 2-3 hónapig is eltarthat ez a folyamat. A csuklótörés gyógyulási ideje akár hat hónap is lehet. A gyerekek sokkal gyorsabban épülnek fel egy-egy csonttörésből, mint a felnőttek vagy az idősek.

A gyógyulási időt sok minden befolyásolja, például az életkor, az egészségi állapot, de az is meghatározza, hogy dohányzunk, fogyasztunk-e alkoholt, vagy vannak-e esetlegesen táplálkozási hiányosságaink. A gyógyulásra hatással van a csontok és a kötőszövetek egészsége, mennyire tudunk vigyázni magunkra a felépülés szakaszában, illetve melyik és milyen csontunk tört el.

A gyógyulás során tapasztalt fájdalomnak három ismert szakasza van: akut fájdalom, szubakut fájdalom és krónikus fájdalom. Az akut fájdalmat közvetlenül a törés, a trauma után tapasztaljuk meg. Ilyenkor ugyanis károsodnak az érzékeny idegek, amelyek gyors és éles fájdalomjeleket küldenek az agyba. Ezután a törés helyén lévő sejtek gyógyító vegyi anyagokat és jeleket bocsájtanak ki, amelyek az új idegek létrejöttét eredményezik. Az új idegek kialakulása is fájdalmat okoz. Mozgásra ez a fájdalom felerősödik, pihenés esetén csökken a fájdalom intenzitása.

Ezt a szakaszt követi a szubakut fájdalom, amely már a fájdalom egy csökkent formája. Ilyenkor kezdődik meg a gyógyulás. Ebben a szakaszban már nem szabad nagy fájdalmat éreznünk, ha mégis így van, akkor valami probléma van a gyógyulás folyamatában. A szubakut fájdalom már nem a gyulladásból fakad, hanem a seb hegesedéséből, azaz a gyógyulási folyamat szerves része. Ha hosszabb ideig tart a gyógyulási folyamat, akkor a csont akár még az ásványianyag-sűrűségéből is veszíthet, illetve az izmok is sorvadásnak indulhatnak. Ez ellen nem tehetünk semmit, viszont a gyógyulást követően segít a fizioterápiás kezelés és a gyógytorna.

Amennyiben a fájdalom mégsem szűnik meg a szubakut fázist követően sem, akkor beszélhetünk krónikus fájdalomról. A krónikus fájdalmat okozhatja idegkárosodás, vagyis neuropátia, de olyan alapbetegség is, mint például ízületi gyulladás.

A csont gyorsabb gyógyulását mi magunk is segíthetjük, például a dohányzás abbahagyásával, illetve következő tápanyagok rendszeres bevitelével: C-vitamin, lizin, prolin, B6-vitamin, A-vitamin, D-vitamin, K-vitamin. Továbbá azzal is segíthetjük a gyógyulást, ha mindent megteszünk a fertőzések elkerülése érdekében.


Exit mobile version