Friss Hirek

A házimunka előnyei idősebb korban

Amennyiben idősebb korban is aktívak maradunk, úgy hosszabb ideig őrizhetjük meg az egészségünket. A napi rutin és a házimunka elvégzése is pozitívan hat a fizikai és a mentális egészségre. Mutatjuk is, hogy miért és hogyan!

A napi háztartási tevékenységekben való részvétel alacsony intenzitású edzésnek számít. Az olyan egyszerű feladatok, mint a sepregetés, a porszívózás vagy portörlés növelhetik az izomerőt, a rugalmasságot és az állóképességet. Ezek az ismétlődő tevékenységek, amennyiben rendszeresen végzik azokat, javítják a szív- és érrendszeri egészséget, fenntartják az ízületek mobilitását, és csökkentik bizonyos, az életkorral összefüggő betegségek kockázatait. A rendszeres házimunkai teendők végzése hozzájárulhat az egészségesebb testsúlyhoz és a jobb anyagcsere-funkciókhoz.

A házimunkák elvégzéséhez jó kognitív funkciókra is szükség van. Akár a kamrában rendszerezzük az ételeket vagy egy mosást teszünk be a mosógépbe, mindegyik rutinfeladat stimulálja az agy különböző részeit. Idővel ez javíthatja a memóriát is, a problémamegoldó képességeket és még a kreativitást is.

A házimunka elvégzése kézzelfogható eredményeket hoz, ez a sikerélmény pedig növelheti az önbecsülést és megerősíti az autonómiát is.

A napi rutinfeladatok elvégzése jelentősen csökkentheti a depresszió kockázatait. A megnyugtató rutin meditatív hatásokkal is bír, és növeli az érzelmi és a pszichés jóllétet.

Egy tanulmány azt jegyezte le, hogy a rendszeres házimunka végzése összefügg a jobb memóriával idősebb felnőttek esetében. A házimunka voltaképpen rendszeres fizikai aktivitásnak számít, amely optimális mentális és fizikai egészséget biztosít. Az idősebbek körében csökkentheti az elesések, a függőség, a motivációhiány és még a halálozás kockázatait is.

Most pedig nézzük meg, hogy melyik házimunka milyen előnyöket kínál. Mosogatás közben az elménk nyugodtan pihenhet. Azok, akik rendszeresen mosogatnak, mintegy 30%-kal csökkenthetik az idegességet, azaz a mosogatás az egyik legjobb stresszlevezető házimunkának számít.

A fürdőszoba takarítása nem közvetlenül hat az egészségre. Az viszont tény, hogy minél tisztább és rendezettebb a lakásunknak ez a pontja, annál egészségesebb lesz az immunrendszerünk, hiszen a rendszeres takarítás eltávolítja a betegségeket okozó kórokozókat, például a penészt és a baktériumokat.

A tanulmányok összefüggést mutattak a konyhai rendetlenség és az egészségtelen táplálkozás között. A konyha szervezett és rendszeres takarítása segít a stressz levezetésében, az egészségesebb és tudatosabb táplálkozás kialakításban, és ez a hangulatra és az általános fizikai egészségre is pozitív hatást gyakorol.

A kertészkedés egy olyan tevékenység, amely segít a stressz levezetésében, hatására csökken a depresszió. A kertben termelt zöldségek és gyümölcsök rendszeres fogyasztása pedig hozzájárul a fizikai és a mentális egészségünk megőrzéséhez.

A főzés és sütés szintén egy nagyon jó terápia lehet, hiszen megszünteti a stresszt, csökkenti a szorongást, és még akkor is hasznunkra lehet, ha álmatlanságban szenvedünk.


Exit mobile version