Friss Hirek

A kiszáradás, a dehidratáció és a magas vérnyomás közötti kapcsolat

Középkorú férfi a konyhában ülve méri a vérnyomását.

Középkorú férfi a konyhában ülve méri a vérnyomását.

A magas vérnyomás egy olyan krónikus állapot, amelyet mindenképpen kezelni szükséges, ilyenkor az áramló vér erőteljesebben nyomja ugyanis az erek falát. Ha nem kezelik, akkor stroke-ot és szívrohamot is okozhat. A magas vérnyomás hátterében sok minden meghúzódhat, ilyen például a kiszáradás. Egy felnőtt test kb. 65%-a vízből áll. A szervezetnek vízre van ahhoz szüksége, hogy a szükséges funkciókat elvégezze. A víz segít szabályozni a testhőmérsékletet, és segít abban is, hogy a méreganyagok és a salakanyagok kiürüljenek a szervezetből. Amikor nincs elegendő folyadék a szervezetben, akkor először dehidratált állapotba kerül, majd a kiszáradás következik. Ez akkor következik be, ha nagyon erősen izzadunk, vagy nem iszunk elegendő vizet a nap folyamán.

A kiszáradás a vérnyomás emelkedését, de csökkenését is okozhatja. Ilyenkor magas vérnyomás, azaz hipertónia vagy alacsony vérnyomás, azaz hipotenzió jön létre. A kiszáradás a vér mennyiségének csökkenését is okozhatja. Azért szükséges, hogy elegendő vér legyen a szervezetben, mert fontos, hogy elérje a test összes szövetét és szervét. Ha dehidratáltak vagyunk, akkor a vérnyomás túl alacsony lesz, így a szövetek és szervek a vér útján nem jutnak elegendő tápanyaghoz és oxigénhez. A túl alacsony vérnyomás ha kezeletlen marad, szív- és agykárosodást is okozhat.

Dehidratált állapotban egy vazopresszin nevű vegyi anyag szabadul fel. A vazopresszin a veséket segíti, mégpedig a víz megtartásában, ami megakadályozza, hogy még több vizet veszítsen a szervezet. Viszont az ereket is összehúzza, ami vérnyomás-emelkedést okoz. Ha ez a folyamat sokáig fennáll, akkor a magas vérnyomás is tartóssá válik. Mindenképpen kezelni szükséges mindkét állapotot.

A kiszáradásnak sokféle tünete lehet: nem járunk eleget a mosdóba, fejfájás, fáradtság, zavartság, száraz bőr, rossz lehelet, izomgörcsök. A kiszáradás és a dehidratáció hátterében sok minden meghúzódhat, ilyen lehet például a hányás, a hasmenés, az erős izzadás nyáron vagy intenzív edzést követően. A kiszáradás hátterében állhat az is, ha gyakran kell a mosdóba járnunk, ha lázasak vagyunk. A túl sok kávé és a mértéktelen alkoholfogyasztás is vizet von el a szervezettől. A vesebetegség, a kezeletlen cukorbetegség is oka lehet a kiszáradásnak.

A magas vérnyomásnak más okai és kockázati tényezői is lehetnek, ilyen például a túlsúly, az elhízás, a testmozgás hiánya, a dohányzás, a nagy mennyiségű só fogyasztása, a kálium hiánya az étrendben. A magas vérnyomás további okai lehetnek: súlyos alkoholfogyasztás, stressz, pajzsmirigybetegségek, cukorbetegség, alvási apnoe, vesebetegség, antidepresszánsok, rákos megbetegedések.

Azonnal hívjunk mentőt, ha a következő tüneteket tapasztaljuk: hasmenés, hányás, gyors szívverés, zavartság, kimerültség, fáradtság, fekete vagy véres széklet, homályos látás, szédülés, hideg és nyirkos bőr, gyors, sekélyes légzés, eszméletvesztés, ájulás, gyenge vagy gyors pulzus.

Loading RSS Feed

Loading RSS Feed
Exit mobile version