Hazánkban és világszerte is sok nőnél diagnosztizálnak emlőrákot. A megelőzés és a korai felismerés nagyon sokat számít a betegség kezelésében, gyógyításában. A megelőzésben és a korai felismerésben nagyon sokat segíthet az önvizsgálat, az ultrahangos és a mammográfiás vizsgálat.
Az emlőráknak vannak kockázati tényezői, ide tartozik az életkor, ugyanis 50 éves kor után diagnosztizálják az emlőrákos esetek mintegy 50 százalékát. Az emlőrák azonban életmódbeli változással és a tudatosság fenntartásával az esetek jelentős hányadában megelőzhető.
Azok a nők is jobban veszélyeztetettek, akik 12 éves kor előtt már menstruáltak, hiszen jobban ki vannak téve a hormonok hatásainak.
Ha valaki 30 éves kora után szül gyereket, vagy egyáltalán nem volt terhes, szintén megnöveli a kockázatokat. Amennyiben a családban előfordult emlődaganat, úgy nagyobb az esélye a genetikailag kialakult betegségnek. Ebben az esetben fokozottabban oda kell figyelni az emlő rendszeres vizsgálatára. A szoptatásról ismert, hogy védő, megelőző szerepet játszik az emlőrák kialakulásában. Minél hosszabb ideig szoptat egy nő, annál kisebb az esélye a betegség létrejöttének.
A kockázatok tehát jelentősen megnőnek 50 éves kort követően. Azoknál a hölgyeknél is nagyobb az esély a betegség kialakulására, akik fogamzásgátló tablettát szednek vagy hormonpótlást kapnak, de a sűrű mellszövet is megemeli a kockázatokat. További kockázati tényező lehet az alkoholfogyasztás, a dohányzás, a magas zsírtartalmú étrend, az alacsony fizikai aktivitás, az elhízás és a környezeti szennyezőanyagok.
Az emlőrák kockázatait azonban lehet csökkenteni, mégpedig az egészséges testsúly fenntartásával, alacsony zsírtartalmú étrenddel, rendszeres testmozgással, mértékletes alkoholfogyasztással és a dohányzás abbahagyásával.
A rendszeres testmozgás is segíthet a betegség elkerülésében. Minimum napi 15-45 perc mozgásra van ahhoz szükség, hogy a betegség elkerüljön bennünket. Milyen fizikai aktivitás hasznos? Például a séta, a tánc, a szobabiciklizés, az úszás. Az erősítő edzés pedig segít a normális testsúly fenntartásában.
Az alkoholfogyasztás korlátozása és a dohányzás elkerülése szintén csökkenti az emlőrák kialakulásának kockázatait. Azoknak a nőknek, akiknek a családjában előfordult emlőrák, vagy akik magas kockázati tényezőknek vannak kitéve, szintén fontolóra kell venniük a dohány és az alkohol elkerülését.
Az időben felfedezett emlőrák túlélési aránya mintegy 98%. Az emlőrák korai felismerésében sok minden a segítségünkre lehet, ilyen például a rendszeres önvizsgálat, illetve ha megismerjük a kockázati tényezőket. Fontos, hogy évente menjünk el szűrővizsgálatra. Ha valakinek a családjában előfordult ez a betegség, akkor egy genetikai vizsgálattal is könnyedén kideríthető, hogy „örökölhető-e” a betegség, vagy egyáltalán nincs ok aggodalomra.
Napjainkban sokan még mindig nem mennek el rendszeres emlővizsgálatra, pedig valóban igaz, hogy minél korábbi stádiumban fedezik fel a betegséget, annál nagyobb az esélye a teljes gyógyulásnak. Ha panaszunk van, ne halogassuk a vizsgálatokat!