Bizonyára velünk is előfordult már, hogy láttunk egy olyan személyt, akinek sárga volt a körme. A sárga köröm nem nyújt szép esztétikai látványt, azonban azt tudnunk kell, hogy nem minden esetben elhanyagolás okozza a problémát. Mutatjuk is, hogy milyen okai lehetnek a sárga körmöknek, és mit tehetünk ellenük.
Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy mi is okozza a sárga köröm problémáját, akkor ez akár még aggodalomra is okot adhat, hiszen a probléma hátterében még akár komoly betegség is állhat.
A körmök elszíneződését a gyakori körömlakkozás is okozhatja, de a műköröm viselése is állhat a probléma hátterében. A műköröm táptalaja lehet a gombás fertőzésnek is, ami szintén előidézheti a körmök elszíneződését.
A dohányzás is elszínezheti sárgás színűre a körmöket, ugyanis a nikotinnak van egy ilyen kellemetlen tulajdonsága, hogy a többi egészségromboló hatását most ne is említsük.
A köröm növekedése a kor előrehaladtával nemcsak lelassul, de maga a köröm színe és állaga is megváltozik. A körömlemezek megvastagodnak, és még abban az esetben is ölthetnek sárgás színt, ha a hátterében nem húzódik meg gombás fertőzés.
Létezik egy olyan betegség, hogy sárgaköröm-szindróma. Ilyenkor a köröm megvastagszik, sárga színűvé válik, a körömnövekedés lelassul. A háttérben általában valamilyen tüdőprobléma áll, tünetként megjelenhet még a karok és lábak duzzanata is.
A köröm sárgás elszíneződése egyes gyógyszerek okozta mellékhatás következményeként is kialakulhat. Ilyenek például a kemoterápia során használt gyógyszerek.
Valamilyen alapbetegség is okozhatja a körmök elszíneződését. A pszoriázis például egy olyan autoimmun bőrbetegség, amely nemcsak a test és a fej bőrét érinti, hanem a körmöket is. A körmök sárga színét okozhatja még a cukorbetegség – a túl magas vércukorszint miatt –, a reumatoid artritisz, a pajzsmirigybetegség vagy valamilyen tüdőbetegség.
Ha elmentünk a háziorvoshoz és minden szükséges vizsgálat megtörtént, de semmilyen betegségre nem derült fény, akkor vagy elfogadjuk az orvos által felírt szereket, vagy mi magunk próbálkozunk otthon a sárga köröm megszüntetésével. Egyes feljegyzések szerint az egyik legjobb szer sárga köröm ellen nem más, mint a hidrogén-peroxid. A hidrogén-peroxid segíthet eltávolítani a körmök felszínén megjelenő foltokat és sárga elszíneződéseket. Válasszuk a legkisebb koncentrációjú hidrogén-peroxidot. Nedvesítsünk be egy vattakorongot, majd törölgessük ezzel át a körmeinket. Naponta két alkalommal is megismételhetjük a kezelést.
Ha sárga színűek a körmeink, akkor hasznos lehet a szódabikarbónás vízben történő áztatás is. Tegyünk egy tálkába 2 liter meleg vizet, majd ebben keverjünk el 2-3 evőkanál szódabikarbónát. Hetente többször is megismételhetjük a kezelést.
Az orvos sokszor gombaellenes szereket ír fel, ha a köröm sárgás színét gombás fertőzés okozza. Azonban az E-vitamin-olajos kezelés is nagyon hasznos lehet, ugyanis antioxidánsként védelmet jelenhet a gombás fertőzés ellen. Ha meg nem is gyógyítja, de nem hagyja, hogy a fertőzés továbbterjedjen a körömlemezek alatt.
Mivel előzhetjük meg a köröm elszíneződését? Viseljünk kesztyűt, ha tisztítószerekkel, vegyszerekkel dolgozunk. Kerüljük a körömlakk használatát és a dohányzást. Ha betegség okozza a problémát, akkor kezeltessük a fennálló egészségi problémát. Tartsuk szárazon a kéz- és lábujjkörmeinket fürdés után, mivel a nedvesség kedvez a gombák elszaporodásának.