Friss Hirek

A szájüreg könnyen kiszárad, de van megoldás – tippek a szájszárazság megelőzésére

Erre a problémára, azaz a szájszárazságra is vannak már gyógyszerek, de miért is nyúlnánk minden apró-cseprő gond miatt a gyógyszerekhez, ha természetes, azaz gyógyszer nélküli megoldások is léteznek a probléma orvoslására.

A szájszárazság kialakulásában rengeteg minden szerepet játszhat. Egyes gyógyszerek is okai lehetnek a szájszárazság kialakulásának.

A testünkben óriási változások zajlanak, így gyakori az is, ha kevesebb kenőanyag, nyál termelődik a szervezetünkben, és ez is oka lehet a szájszárazság kialakulásának. A száj szárazságát idegkárosodás is okozhatja, ugyanis ilyenkor a nyálmirigyek is károsodást szenvednek, és nem termelődik elegendő nyál sem.

A száj kiszáradását olyan szenvedély is okozhatja, mint amilyen a dohányzás, illetve a stressz is oka lehet a probléma kialakulásának. Ilyenkor ugyanis irritáció keletkezik a szájüregben is, ami szintén szájszárazságot eredményez. Néhány betegség is oka lehet a probléma létrejöttének, ilyen például a pajzsmirigybetegség, a cukorbetegség és az Alzheimer-kór.

A szájszárazságnak sokféle kellemetlen tünete lehet, ilyen például a torokfájás, az állandó szomjúságérzés, a lepedékes nyelv, a fejfájás, a rossz lehelet, fogíny- és fogproblémák, sebek és fekélyek kialakulása a szájüregben.

Léteznek olyan táplálékok, amelyek nagyon sokat segíthetnek a szájszárazság problémájának kiküszöbölésében, mutatunk is néhányat!
A szájszárazság ellen nagyon hatékony a gyömbér. Készíthetünk belőle teát, amelyet naponta is fogyaszthatunk. A gyömbér egy gingerol nevű bioaktív vegyületet tartalmaz, amely nemcsak a nyáltermelést fokozza, de üde leheletet is biztosít.

A zöld tea is nagyon hatékony a szájszárazság kezelésére, ugyanis antibakteriális hatással is rendelkezik, ezzel megakadályozva a fogínygyulladás és a fogszuvasodás kialakulását, illetve a nyáltermelést is elősegíti.

Az édeskömény flavonoidokban gazdag, amelyek szintén elősegítik a nyál fokozottabb termelését. Ezen kívül aromás illóolajokat is tartalmaz, amelyek friss leheletet biztosítanak.

Az ánizsmag nemcsak a rossz lehelettel szembeni, hanem a szájszárazság elleni küzdelemben is segítségünkre lehet.

A rozmaringot is bevethetjük a szájszárazság kezelésében, illetve az antiszeptikus és a nyugtató hatásait is kiélvezhetjük ennek a csodálatos gyógynövénynek.

A cukormentes rágógumi fogyasztása segíthet megnövelni a nyáltermelést a szájban, ami segíthet csökkenteni a szájszárazság tüneteit, és fenntartani a jó szájhigiéniát.

A szájszárazság a rossz szájhigiénia tünete is lehet. A jó szájhigiénia néhány hasznos módszere: fogmosás naponta legalább 3 alkalommal, fogorvos látogatása évente legalább kétszer, fogselyem használata, fogkefe rendszeres cseréje.

A szájlégzés súlyosbíthatja a szájszárazság tüneteit, és más problémákat is okozhat, például horkolást, rossz leheletet, rekedtséget, krónikus fáradtságot és agyi ködöt.

Az alkohol és a koffeintartalmú italok szintén kiszárítják a szájüreget, és csökkentik a szájban termelődő nyál mennyiségét.

Egyes gyógynövények segíthetnek a nyáltermelés fokozásában és a szájszárazság tüneteinek enyhítésében, például ilyen az Aloe vera és a gyömbér.


Exit mobile version